Defilada, uroczysty apel w obecności Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Jarosława Zielińskiego, wręczenie nominacji na wyższe stopnie oraz pokaz musztry. Za nami obchody Święta Policji w Radomiu.
– Zamiast Nowo Gieorgijewska z powrotem powstał polski Modlin, a na wieżach polskich twierdz z powrotem zaczęła powiewać biało-czerwona flaga. Chwilę potem bo 24 lipca 1919 roku Sejm uchwalił ustawę o policji państwowej. Od tej chwili polscy policjanci realizowali zadania przypisane stróżom prawa w nowo odbudowującej się Ojczyźnie – mówił mł. insp. Zbigniew Mikołajczyk.
Podczas uroczystości na placu Jagiellońskim, Zbigniew Mikołajczyk odebrał z rąk ministra Zielińskiego nominację na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu. Wręczone zostały również odznaczenia oraz nominację na wyższe stopnie. List w imieniu minister MSWiA, Elżbiety Witek odczytał minister Marek Suski.
– Święto policji w 100-lecie powołania tej formacji to wydarzenie wyjątkowo ważne i uroczyste. Jest okazją do dumy i radości oraz do wspomnienia osób, które utworzyły tę formację tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Naszym moralnym obowiązkiem jest kultywowanie pamięci o nich i dbanie by ogromny wysiłek podejmowany dla zapewnienia obywatelom poczucia bezpieczeństwa przynosił coraz lepsze efekty – mówił szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.
Polska jest oazą wolności i bezpieczeństwa – mówił dziękując policjantom za ich służbę minister Zieliński.
– Mimo, że współczesny świat przynosi bardzo wiele różnych zagrożeń, Polska jest dzisiaj i to możemy powiedzieć i z przekonaniem i z satysfakcją, oazą wolności, ale także oazą bezpieczeństwa. Kiedy porównujemy to, co dzieje się w Polsce, to czym się możemy w Polsce na co dzień cieszyć z tym, co się dzieję wokół nas to naprawdę możemy powiedzieć, że bardzo dobrze dzieje się dzięki pracy naszych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo – podkreślał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W ramach obchodów Święta Policji zorganizowano także festyn, na którym można było zobaczyć jakim wyposażeniem dysponuje dzisiejsza policja, ale także to, które służyło policjantom w poprzednim wieku.
Na stoisku Radomskiego Stowarzyszenia Grup Rekonstrukcji Policji II RP oprócz broni i odznaczeń można było obejrzeć m.in. repliki hełmów, które służyły polskiej policji na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku.
– Są to jedyne repliki, które posiadamy my, jako jedyni w całej Polsce. Po raz pierwszy prezentujemy je tutaj w Radomiu. Zostały odtworzone z materiałów naturalnych, tak jak przed wojną czyli skóra, metal i naturalne włosie. Hełm wyższego oficera charakteryzuje się on białym pióropuszem, liśćmi dębu, łuskowym paskiem pod brodę oraz oficerskim orłem. Ten egzemplarz jest to hełm szeregowego policji. Charakteryzuje się metalowym grzebieniem oraz orłem z szarfą. Trzeci hełm jest to hełm policji konnej dlatego ma czarny pióropusz – opowiada z pasją Sławomir Szpakowski.
Obecnie na Mazowszu w czynnej służbie jest 5565 funkcjonariuszy, w tym 832 policjantek. Wszystkim składamy życzenia spokojnej służby oraz satysfakcji z dobrze spełnionego obowiązku.