Jak się bawić to tylko w Rzeczniowie! Remiza OSP po raz kolejny pękała w szwach. W miniony weekend na folkowo i tanecznie pożegnano lato.
– Rzeczywiście jak fajnie się bawić to tylko w Rzeczniowie. U nas dzisiaj kolejna już potańcówka bo z tymi potańcówkami spotykamy się już od dwóch lat. Dzisiaj mamy zakończenie w ramach projektu Lokalne Partnerstwo Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Dzisiejsza potańcówka organizowana jest przez wójta gminy Rzeczniów, Karola Burka, Fundację Muzyka Zakorzeniona z Warszawy i przez nasze Stowarzyszenie Tworzyć Edukować Rozwijać, grupę nieformalną Zafiksowani na Ludowo – mówi Justyna Niedziela-Gawlik, sekretarz gminy Rzeczniów.
– Wspaniała impreza, która się udała. Wspaniali ludzie, wspaniałe klimaty – folkowe, ludowe. Wspaniałe znakomite kapele. Sześc kapel, które przyjechały do Nas z naszego regionu Rzeczniowa, z powiatu lipskiego i nie tylko. Przede wszystkim wspaniali ludzie, którzy przyjechali do Nas z całej okolicy, nie tylko Rzeczniowa, ale z całego regionu. Są ludzie i z Lipska, z Radomia, z Ostrowca Świętokrzyskiego i ze Starachowic. Chyba też są ze Zwolenia i Sycyny. Wspaniały klimat i nadspodziewanie dużo osób – mówi Karol Burek, wójt gminy Rzeczniów.
Jak zawsze w Rzeczniowie każdy z gości mógł także posilić się lokalnymi przysmakami. Tym razem pyszną grochówką.
– My już mamy taki zwyczaj, że jak zapraszamy gości to chcemy ich też bardzo dobrze przyjąć, a tym samym dobrze nakarmić. Tradycyjnie nasza grochówka. Tym razem przygotowana przez panie z Zespołu Szkół w Rzeczniowie, który jest również partnerem naszego projektu – opowiada Justyna Niedziela-Gawlik.
Pożegnanie lata nie było jedyną okazją do wspólnej zabawy. Na dechach remizy OSP zagrało 6 lokalnych kapel ludowych, których utwory znajdą się na płycie wydanej przez Stowarzyszenie Muzyka Zakorzeniona.
– Mamy dzisiaj tutaj sześc kapel. Kapele, które nagrywały ostatnio płytę. Ta dzisiejsza potańcówka jest również promocją tej płyty. Świetnie się bawimy. Mamy dużo gości. Jest świetna zabawa – wyjaśnia sekretarz gminy Rzeczniów.
Wśród kapel, które usłyszymy na płycie nie mogło zabraknąć legendy folkowego nurtu z Rzeczniowa – Kapeli Bronka Machla.
– Nie czuje się gwiazdą. Czuje się muzykiem, który od zarania już tu grał w tych stronach. Poprosili nas Państwo z gminy Rzeczniów, a ja nie jestem od tego, żeby odmówić. Lubię to i dopóki będę żył, dopóki zdrowie będzie służyć będę się starał do końca grać i bawić ludzi – mówi Bronek Machel.
Poza organizowaniem potańcówek i wydarzeń o charakterze ludowym, w ramach współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności w Rzeczniowie powstanie także wyjątkowy obiekt – wiata pod którą oprócz miejsca do spotkań dla lokalnej społeczności znajdzie się także piec do wypiekania chleba, wędzarnia oraz oczywiście rzeczniowskie dechy, na których będą mogły odbywać się podobne imprezy.