Podczas pierwszej edycji Święta Bułki i Sąsiada w Rzeczniowie oficjalnie oddano do użytku wyjątkową wiatę na Zapłociu, która powstała w ramach programu Lokalnego Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
– Dziś święto w Rzeczniowie. Święto bułki i sąsiada stąd ten właśnie płot, który jest takim symbolem granicy między sąsiadami. Oczywiście dzisiaj przekroczyliśmy go wszyscy. Nie skacząc czy obchodząc, ale tak symbolicznie stanęliśmy przy płocie, żeby podkreślić tą bardzo ważną życzliwość rzeczniowską. Ponieważ my z sąsiadami, z naszymi gośćmi, ale również z mieszkańcami gminy czujemy się świetnie na takich właśnie spotkaniach jak dzisiaj – mówi Karol Burek, wójt gminy Rzeczniów.
Pomysł, aby w Rzeczniowie powstała taka wiata rodził się latami – mówi gospodarz Rzeczniowa.
– Ten pomysł się rodził przez kilka ostatnich lat dlatego, że powstawały inicjatywy z nieformalnej grupy Inspiracja, Zafiksowani na ludowo. Pomysły, aby kultywować tradycję regionalne, tradycje ludowe w naszej gminie. Stąd też wziął się pomysł, aby było takie miejsce spotkań plenerowych, letnia scena. Projekt, który wypracowaliśmy w ubiegłym roku obejmuje również budowę sceny plenerowej. Sceny, która będzie takim miejscem prezentacji kapel ludowych, w tym również tak zwane dechy czyli podłoga, która będzie przed ta sceną. Wiata jest pierwszym elementem realizacji tego projektu – wyjaśnia wójt Rzeczniowa.
– Historia tej wiaty sięga ubiegłego roku, kiedy to zaproszeni zostaliśmy do programu Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności jako jedna z bardziej kreatywnych społeczności w naszym kraju. Wtedy 7 projektów dostało dofinansowanie wśród nich dostaliśmy wtedy 75 tysięcy na budowę tej właśnie wiaty. Wiaty, która będzie takim miejscem do lokalnej aktywności, realizowania różnych projektów. Mieszkańcy się będą mogli spotykać, będą mogli się integrować – opowiada Justyna Niedziela-Gawlik, sekretarz gminy oraz koordynator projektu.
Na uczestników Święta Bułki i Sąsiada czekało wiele atrakcji. Uczniowie Zespołu Szkół w Rzeczniowie brali udział w konkursach z nagrodami oraz w warsztatach, podczas których mogli zobaczyć jak wypieka się bułki w prawdziwym piecu chlebowym i nauczyć się sztuki wypiekania od najlepszych. Za konkursy i warsztaty dla najmłodszych odpowiadała Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rzeczniowie, która miała także spory wkład w powstanie samej wiaty na Zapłociu.
– Byliśmy jednym z trzech partnerów tego projektu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Cieszymy się, że zostaliśmy dostrzeżeni przez zarówno PAFW, że jesteśmy taką instytucją, która dużo robi dla społeczeństwa. Udział w naszym programie rozwoju bibliotek czy równać szanse, gdzie to są projekty dla młodego pokolenia pokazał, że jesteśmy tą instytucją, która potrafi być sprzymierzeńcem dla lokalnych społeczności. Tak się czujemy – mówi Krystyna Wójtowicz, dyrektor Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rzeczniowie.
Wiata to pierwszy obiekt, który powstał w Rzeczniowie w ramach realizowanego projektu. Obok wiaty powstanie jeszcze m.in. scena, na której prezentować się będą lokalni artyści oraz mała architektura wokół.
– Mamy plany. Chcemy zorganizować nowe miejsce na ognisko z ławeczkami. Chcemy wybudować scenę oczywiście z naszymi dechami przed sceną i z trybunami. Scena ma być profesjonalna, tak chcielibyśmy to zrobić, żeby były z tyłu garderoby, żeby to pięknie wyglądało, żeby to tez była wizytówka. Przy okazji mniejszych imprez oprócz Festiwalu w Dechę, który się odbywa co roku. Chcielibyśmy organizować mniejsze imprezy typu wesele czy potańcówki, które robimy teraz w starej remizie. W okresie letnim to idealne miejsce na takie imprezy – zapewnia Jacek Piątek, prezes Stowarzyszenia Tworzyć Edukować Rozwijać.
– Wielkie podziękowanie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która sfinansowała w całości projekt jeśli chodzi o budowę wiaty. Jeśli chodzi o budowę pieca chlebowego to Lokalna Grupa Działania Krzemienny Krąg w Bałtowie, a zakupy do wnętrza tej wiaty czyli stoły, ławki żeliwno-drewniane to jest zakup realizowany dzięki Mazowieckiemu Instrumentowi Aktywizacji Sołectw. W tym projekcie uzyskaliśmy 10 tysięcy złotych dofinansowania. Pozostała kwota ponad 10 tys. pochodzi z budżetu gminy – precyzuje Karol Burek.
Na zakończenie pierwszego Święta Bułki i Sąsiada władze gminy oraz zaproszeni goście posadzili pamiątkowe krzewy wokół wiaty na Zapłociu.