Zrównoważony rozwój młodego zawodnika, umiejętność panowania nad sobą i nazywania emocji to podstawa. Dlatego po raz kolejny trenujący pod okiem Łukasza Bilskiego brazylijskie jiu-jitsu młodzi adepci sportu mieli okazje spotkać się ze znanym i cenionym psychologiem sportowym.
– Zajęcia były prowadzone dla dzieciaków w wieku od 6 do 14 lat. To było półtorej godziny zajęć, które koncentrowały się na tym, jak radzić sobie ze stresem, jak starać się zrównoważyć treningi ze szkołą. Jakie strategie i jakie sposoby analizy własnej gry, własnego treningu, własnego progresu mogą dzieci implementować we własnym zakresie – mówi Łukasz Bilski.
Zofia Szawernowska oprócz tego, że jest świetnym psychologiem sportowym jest także bardzo utytułowanym i doświadczonym zawodnikiem brazylijskich sztuk walki.
– Mieliśmy czwartą edycję warsztatów z psychologiem sportowym, Zosią Szawernowską, która oprócz tego, że jest psychologiem sportowym jest również mistrzynią Europy sprzed dwóch tygodni w jiu-jitsu z Lizbony, jest mistrzynią świata w grapplingu oraz wielokrotną mistrzynią Polski – tłumaczy trener.
Dzieci zaczynające swoja przygodę ze sportem bardzo często mają problem z nazywaniem emocji, których doświadczają. Często nie wiedzą też, jak powinny przygotowywać się mentalnie do treningów i na co zwracać uwagę. Zajęcia zorganizowane przez klub mają pomóc odnaleźć im właściwą drogę.
– Psychika jest bardzo ważnym aspektem zarówno w naszym podejściu do treningu, jak i w tym jak sobie dajemy radę na macie. Nie raz dzieci nawet nie wiedza jak nazwać niektóre elementy, które mogą zawodzić. Nawet nie zdają sobie sprawy, że np. koncentracja jest ważna nie tylko w szkole, ale właśnie też na macie i na treningu. Dzięki temu, że się skoncentrujemy dużo więcej wyniesiemy z zajęć. Jeżeli to będziemy przekładać każdego dnia na każde zajęcia to okazuje się, że dużo więcej możemy się nauczyć w sposób bardziej świadomy – mówi Zofia Szawernowska.
Oprócz zajęć z dziećmi miały miejsce także warsztaty dla rodziców.
– Z doświadczenia wiem, że rodzice mają bardzo dużo pytań i tak naprawdę to oni prowadzą te warsztaty swoimi zainteresowaniami i dociekliwością tym, w jaki sposób można wspierać swoje dzieci w sporcie więc zostawię tutaj pole do popisu rodzicom. Będziemy sobie odpowiadać na pytania, takie z życia wzięte. Jak zwykle dotkniemy także tego jak wspierać dziecko. Gdzie jest ta granica, gdzie się angażujemy za mało, a gdzie za bardzo bo to też może dzieciom przeszkadzać – wyjaśnia psycholog sportowy.
Równolegle do warsztatów dla rodziców prowadzone były wyjątkowe zajęcia dla starszych zawodników brazylijskiego jiu-jitsu, którzy mieli okazje szkolić swoje umiejętności pod okiem Kuby Witkowskiego, znanego w środowisku brazylijskiego jiu-jitsu jako „Watson”.