Jeszcze niedawno z powodu pandemii, żyliśmy w praktycznie całościowym lockdownie. Ta sytuacja dotknęła finansowo nie tylko jednostki, ale również większe organizacje, jak samorządy lokalne. Mimo tego, jak twierdzi starosta radomski Waldemar Trelka, sytuacja finansowa powiatów mocno się poprawiła, w porównaniu do lat poprzednich.
– Śledzę, czytam, interesuje się tym co szaleni niektórzy samorządowcy opowiadają. Mówię szaleni, bo albo to jest niekompetencja, albo to jest zła wola, bo jeśli przeanalizujemy dochody samorządów w Polsce w ostatnich dwóch – trzech latach to one wzrosły, nie zmalały. Mam na myśli tutaj dochody z PIT-u z CIT-u. Już nie wspomnę o tych wszystkich wsparciach na RFIL czy na drogi, czy na innego rodzaju programy – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.
Jak mówi starosta Waldemar Trelka, w powiecie radomski sytuacja finansowa jest zadowalająca, bo dochody są większe niż plany. O sytuacji finansowej powiatu w najbliższych latach w kontekście chociażby „Nowego Ładu” starosta radomski rozmawiał niedawno z rządzącymi.
– I tam jest mowa o bardzo ważnej pozycji, o pozycji dotyczącej subwencji inwestycyjnej. Pamiętamy taki instrument, rok temu wszyscy, bez wyjątku w całej Polsce według algorytmu otrzymywali wsparcie (…) ta subwencja inwestycyjna ma być również oparta na pewnych algorytmie i tak jak jest taka zasada, myślę bardzo dobra – kto jest aktywny, kto ma dużo, będzie miał dodane. Ktoś powie niesprawiedliwie – przeciwnie. Myślę, że aktywność i pewnego rodzaju rzutkość jeśli chodzi o rozpęd inwestycyjny w danym samorządzie powinna być promowana – dodaje Trelka.
Starosta radomski Waldemar Trelka wnioskował na spotkaniu w sejmie, aby dodatkowo dwa parametry zostały wzięte pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków. Mianowicie: dochód na jednego mieszkańca w danym samorządzie oraz wysokość bezrobocia.
– Innymi słowy im gorzej, tym lepiej. Im niższe, gorsze te dwa parametry tym wysokość dofinansowania jeśli chodzi o subwencję inwestycyjną wyższe. Tak więc uwzględniając te trzy parametry, gdyby one był w tym algorytmie, to jest to bardzo dobra wiadomość zwłaszcza dla takich miejsc jak powiat radomski, jak nasze gminy, jak miasto Radom – uzupełnia starosta.
Tego typu instrumentu służą wyrównywaniu szans na rozwój lokalnych samorządów, czego przykładem jest Miasto Radom. które z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymało 50 milionów złotych czy powiat radomski, który otrzymał ok. 40 milionów.