231 lat temu podpisano druga na świecie a pierwszą w Europie konstytucje. 3 maja 1791 roku weszła w życie ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Obchody tego wydarzenia rok rocznie odbywają się w całym kraju. Tego roku w Lipsku to święto miało wyjątkowy wymiar.
– Składamy dziś hołd twórcom Konstytucji 3 Maja – testamentu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zbudowanej wokół praw i swobód obywatelskich, tolerancji, wolności wyznania, pokoju. Konstytucja 3 Maja połączyła chrześcijańskie tradycje Europy i wartości oświecenia, umożliwiła powstanie i przetrwanie narodu polskiego przez okres zaborów, niewoli, okupacji – mówi Sławomir Śmieciuch, starosta lipski.
Podczas uroczystości udekorowano odznaczeniami sztandar Powiatu Lipskiego, Jednostki Strzeleckiej 1005 im. płk Dionizego Czachowskiego w Lipsku oraz Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Lipsku. Wręczono również wiele odznaczeń, między innymi złoty krzyż z gwiazdą za zasługi dla związku żołnierzy WP, srebrny medal „za zasługi dla ligi obrony kraju”, medale za zasługi dla pożarnictwa, które wręczali zaproszeni goście – pułkownik Stanisław Kalski, wiceprezes zarządu głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, pułkownik Bogdan Michajluk, profesor Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, Tomasz Wencel, admirał korpusu Świętego Łazarza, major Artur Łęcki, przedstawiciel wojskowego centrum rekrutacji w Radomiu, poseł na sejm Dariusz Bąk oraz starosta lipski Sławomir Śmieciuch.
– Ja chciałbym serdecznie pogratulować instytucjom i jednostkom, których udekorowane zostały sztandary również chciałbym pogratulować wszystkim wyróżnionym, odznaczonym. Państwo byliście i jesteście już można powiedzieć legendą powiatu lipskiego, tworzyliście historie tego powiatu i myślę, że ta historia dobrze się zapisała w naszych kartach jeśli chodzi o powiat lipski – mówi Józef Sosnowski, przewodniczący rady powiatu.
Podczas uroczystości w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Lipsku przybliżono historie obchodów święta Konstytucji 3 Maja w Lipsku. Na zakończenie, przed budynkiem starostwa zrobiono pamiątkowe zdjęcie, które nawiązuje do tego sprzed 30 lat.
– Ja chciałbym wyrazić szacunek dla mieszkańców, że właśnie tutaj i na filmie było widać, że to już bardzo dawno społeczność Lipska zawsze była na pierwszym froncie walki o niepodległość Polski – dodaje Dariusz Bąk, poseł na Sejm RP.
Po Mszy Świętej w intencji ojczyzny w kościele pw. Świętej Trójcy przemaszerowano na cmentarz parafialny by tam złożyć kwiaty i zapalić znicze na mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego i przy Krzyżu Katyńskim.