Nadal brakuje decyzji ws. Radomskiego Centrum Sportu. W środę radni Rady Miejskiej obradowali przez 4 godziny, ale ostatecznie nie zaakceptowali projektu uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Radomia na lata 2019-2040. Ta dotyczyła dokapitalizowania spółki MOSiR na 46 milionów 600 tys. złotych, by MOSiR miał możliwość podpisania umowy z nowym wykonawcą Radomskiego Centrum Sportu oraz zrealizowania trzech dodatkowych inwestycji: wymiany oświetlenia na stadionie przy ul. Narutowicza, budowy boisk treningowych na Michałowie oraz przebudowy boiska przy ul. Rapackiego. Dotychczas MOSiR wypłacił konsorcjum firm ROSA i MAXTO kwotę około 73. milionów złotych. Główne zastrzeżenia przewodniczącego klubu radnych PiS Dariusza Wójcika dotyczyły sposobu przeprowadzania inwentaryzacji oraz gwarancji, których nie przejmie nowy wykonawca.
– Normalny gospodarz, który dba o pieniądze mu powierzone – mówię tutaj o MOSiR – działa tak, by zabezpieczyć swój interes. Co jeżeli przejdziemy do montażu podgrzewanej murawy, która jest bardzo droga, a wykonawca powie, że gwarancja producenta uległa zmianie, bo to leży na magazynie? – pyta przewodniczący klubu radnych PiS, Dariusz Wójcik.
Władze MOSiR-u twierdzą, że wszystko zostało wykonane zgodnie z procedurami. Innego zdania jest radny Dariusz Wójcik, który przypomniał, że umowa z Ministerstwem Sportu zakłada rozliczenie inwestycji do końca października tego roku.
– Jeszcze jedno pytanie, którego nie zadałem na sesji. Chciałbym, żeby prezydent pokazał nam pismo, które wysłał do Ministerstwa Sportu i Rekreacji i uzyskał odpowiedź, że termin rozliczenia inwestycji został zmieniony. Zakładając czarny scenariusz, w którym Ministerstwo Sportu I Rekreacji jest na “nie”, skąd weźmiemy kolejne pieniądze? – dodaje Wójcik.
Radni mieli również obiekcje, co do zalanego łącznika pomiędzy halą, a boiskiem.
– W trakcie realizacji budynków nie przykrywa się budowy. Kolejne stropy są normalnie zalewane. Dopiero na etapie końcowym następuje osuszanie. To jest naturalny proces inwestycyjny – wyjaśnia Kazimierz Woźniak, reprezentujący Stowarzyszenie Bezpartyjni Radom.
Przewodniczący klubu radnych PiS ostatecznie zadeklarował wstępną zgodę na dokończenie Radomskiego Centrum Sportu oraz dwie inne inwestycje: wymianę oświetlenia na stadionie przy ul. Narutowicza oraz remont boiska przy ul. Rapackiego.
– Cieszy troska pana przewodniczącego Wójcika o tę inwestycję. Naprawdę pierwsze wystąpienie od dawna bez polityki. Odpowiadając na konkrety, wszystko odbyło się zgodnie z regułami sztuki budowlanej i prawa zamówień publicznych, Ten przetarg i warunki były najlepsze, jakie tylko mogłyby być – mówi Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta Radomia
Po czterech godzinach dyskusji zarządzono przerwę w nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, która potrwa do czwartku, 12 września, do godziny 18:00. Prezydent Radosław Witkowski zapowiedział, że przygotuje nowy projekt uchwały. Do tematu będziemy wracać.