Radcy ds. rolnictwa ambasad Francji, Holandii i Niemiec odwiedzili przedsiębiorców z gmin Zakrzew i Wieniawa. Obcokrajowcy zobaczyli, jak u nas produkuje się ekologiczną żywność. Wizyta okazała się ogromnym sukcesem. Przedstawiciele ambasad byli zachwyceni jakością regionalnych produktów.
Pierwszego dnia wizyty radcy ds. rolnictwa z Holandii, Niemiec i Francji odwiedzili m.in. piekarnię Wacyn, gdzie sprawdzili, w jaki sposób powstaje naturalne, zdrowe pieczywo.
– Pokazaliśmy nasz chlebek. Ku mojemu zdziwieniu panowie byli bardzo zainteresowani technologią produkcji. Chociaż nie podejrzewam, żeby byli technologami piekarskimi. Pytali szczegółowo w jaki sposób wytwarzamy pieczywo. Pytali o gotowe mieszanki. Ja odpowiedziałam, że my nie korzystamy z takich mieszanek – powiedziała Ewa Brzezińska z Piekarni Wacyn.
Kolejnym punktem wizyty było gospodarstwo Wojciecha i Elżbiety Pysiak ze Zdziechowa, które zajmuje się produkcją wędlin. Goście mieli okazję spróbować m.in. kiełbas oraz przyjrzeli się samemu procesowi produkcji wędlin.
– Są to produkty najwyższej jakości, robione metodą tradycyjną. Wędliny mają długi termin przydatności – wyjaśnił Wojciech Pysiak z Gospodarstwa Rolnego Wojciech i Elżbieta Pysiak.
Drugiego dnia obcokrajowcy mogli sprawdzić, w jaki sposób powstają naturalne soki z tłoczonych jabłek. Produkcją soków zajmuje się Gospodarstwo Sadownicze Moniki Bankiewicz.
– Jest to bardzo duże wyróżnienie dla naszego gospodarstwa rolnego, które ma 80 lat. Produkcja soków jest drugim elementem funkcjonowania naszego gospodarstwa. Gościliśmy przedstawicieli kilku ważnych ambasad europejskich. Cieszymy się, że mogliśmy pokazać, że produkcja polskich jabłek i soków jest na bardzo wysokim poziomie – dodała Monika Bankiewicz.
Zagraniczni goście byli zachwyceni wizytą w polskich przedsiębiorstwach i gospodarstwach rolnych.
– Widzieliśmy wiele wspaniałych produktów z jabłek, wędlin. Wszyscy ludzie ciężko tu pracują, aby zadowolić klientów, aby stworzyć dobrej jakości produkty oraz rozwijać ten region – oświadczył Jean Lois Buer, radca ds. rolnictwa w ambasadzie Francji.
– Polscy rolnicy są bardzo zaangażowani w proces produkcji. To pochodzi z ich serca. To nie jest tylko ich praca. Przywiązują dużą wagę do jakości produktów – stwierdził Stefan Gerschewski, radca ds. rolnictwa w ambasadzie Niemiec. 01292
– Jestem zaskoczony efektywnością, profesjonalizmem oraz pasją, które towarzyszą procesowi produkcji tutaj. Jaka jest jakość tych produktów? Kiedy je spróbowałem były bardzo dobre – powiedział Martijn Homan, radca ds. rolnictwa w ambasadzie Holandii.
Wkrótce na www.zebrra.tv obszerny reportaż z wizyty radców ds. rolnictwa z trzech europejskich ambasad u polskich przedsiębiorców i producentów rolnych. Zapraszamy.