To mają być wyjątkowe obchody. Tak o imprezach towarzyszących 40 rocznicy protestu robotniczego z 1976 roku w Radomiu mówią władze miasta. W czerwcu na mieszkańców oraz gości będą czekały liczne wystawy, pokazy filmowe, koncerty, a nawet półmaraton.
Obchody rozpoczną się już 3 czerwca od pokazu filmu „Gry uliczne”. Od 9 do 11 czerwca odbędzie się konkurs filmów dokumentalnych w ramach festiwalu „Czerwiec ’76”. 18 czerwca organizatorzy zapraszają do udziału w pikniku historycznym „Witryna Radomskich Buntów”.
– Oprócz atrakcji z epoki, chociażby tego, co sprawdziło się dobrze w ubiegłym roku, czyli przejazdami po mieście pojazdami zabytkowymi z PRL z przewodnikami ze stowarzyszenia Czerwiec 76. Będzie też historyczny wózek. Tutaj stowarzyszenie bardzo mocno się angażuje. Będzie również duża inscenizacja z udziałem 10 grup rekonstrukcyjnych – poinformował Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta Radomia.
19 czerwca chętni będą mogli pobiec w Półmaratonie Radomskiego Czerwca ’76. Po nim odbędzie się widowisko muzyczne. Z okazji 40 rocznicy protestu robotniczego zbierze się pod Radomiem Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” w Regionie Ziemi Radomskiej.
– 35 lat temu komisja krajowa się tutaj zebrała w Radomiu. Teraz będzie ponownie. Mam nadzieję, że z obrad komisji krajowej wypłynie jasny i zdecydowany sygnał, podkreślający tamten czas, tamten dzień – dodał Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący Regionu Radomskiego NSZZ „Solidarność”.
Na 24 czerwca zaplanowano odsłonięcie muralu u zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego. Dzień później odbędą się oficjalne uroczystości poświęcone wydarzeniom sprzed 40 lat. Po nich na scenie ustawionej na deptaku zagrają zespoły Lombard, Róże Europy oraz Tomek Lipiński.
– Wszystkie te działania mają pokazać, jak ważny w historii Polski był protest z 1976 roku – mówią organizatorzy obchodów.
– Radomski Czerwiec 76 to rozpoczęcie prawdziwej europejskiej drogi do wolności. To po radomskich wydarzeniach w czerwcu 1976 roku splotły się losy robotników i inteligencji. Od tego momentu widzimy, że w polskiej historii pojawia się ruch niepodległościowy – stwierdził Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
– Jestem dumny z tego, że wreszcie, na 40 rocznicę to miasto, ukarane miasto, miasto buntu z 1976 roku doczeka się prawdziwej uroczystości – uzupełnił Stanisław Kowalski, prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76.
Obchody zakończą się 29 czerwca Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim „Solidarności” i olimpijczyków.