„Rzemiosło w Przysusze. Cech ślusarski” to najnowsza wystawa przygotowana przez Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. jak wyglądało wnętrze kuźni, a także zapoznać się z dokumentami czeladniczymi oraz wyrobami ślusarzy i kowali.
Dyplomy czeladnicze, świadectwa, XVIII-wieczne zamki i klucze oraz wyroby ślusarskie. Te wszystkie eksponaty można oglądać w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze na wystawie pod nazwą „Rzemiosło w Przysusze. Cech ślusarski”. Dokumenty pochodzą m.in. z Archiwum Państwowego w Radomiu, Archiwum Państwowego w Kielcach oraz Izbach Cechowych w Opocznie, Kielcach i Radomiu.
– Podzieliłam wystawę właściwie na takie dwie części. Pierwsza to są dokumenty pozyskane we wspomnianych placówkach archiwalnych, natomiast za mną bardzo ciekawa praca, która zawsze cieszy, czyli pokłosie wywiadów z mieszkańcami, obiekty z ich archiwów i przede wszystkim części wyposażenia kuźni, przedwojennej należącej do jednego z naszych ślusarzy – mówi dr Agnieszka Zarychta-Wójcicka, kurator wystawy.
Najstarszy eksponat pochodzi z 1729 roku, a najmłodszy z okresu XX-lecia międzywojennego. Muzeum zdecydowało się zorganizować taką wystawę ze względu na bogate tradycje ziemi przysuskiej w tym właśnie rzemiośle.
– Prowadząc rozmowy z mieszkańcami słyszałam często pytanie: Dlaczego ślusarze, kowale? Przecież u nas byli szewcy, był czapnik. Natomiast w grupie pierwszych osadników, którzy zaczęli tworzyć miasto Przysucha i zostali osiedleni tutaj na prawie magdeburskim w 1710 roku byli właśnie ślusarze i puszkarze – podkreśla dr Agnieszka Zarychta-Wójcicka, kurator wystawy.
Poza samymi eksponatami muzeum przybliża działalność Szkoły Rzemieślniczo-Niedzielnej, prezentuje sylwetki najbardziej znanych przedwojennych ślusarzy i kowali oraz ich wyroby i aktywność społeczną.
– Młodszym pokazujemy jak wyglądało wnętrze kuźni. Natomiast wszystkich na pewno będzie interesowała historia, zawartość ksiąg, w których są wypisane wydatki cechowe, ogromna skrzynia na świece no i przede wszystkim przedmioty magiczne niemal, czyli lada, skrzynia cechowa, którą otwierano na szczególne uroczystości – dodaje dr Agnieszka Zarychta-Wójcicka, kurator wystawy.
Wystawa „Rzemiosło w Przysusze. Cech ślusarski” możemy oglądać do 31 maja. Towarzyszą jej również warsztaty plastyczne dla najmłodszych.