Muzeum Wsi Radomskiej ma 40 lat! Placówka swoje urodziny świętowała w poniedziałek. Nie zabrakło specjalnie przygotowanych na tę okazję wystaw, ale także odznaczeń i podziękowań dla pracowników radomskiego skansenu.
Muzeum Wsi Radomskiej powstało w 1976 r. Projekt przestrzenno-urbanistyczny placówki opracował Tadeusz Derlatka. Pierwszym dyrektorem placówki był dr Stefan Rosiński.
– Pierwsza belka zestawiona została przez dr Stefana Rosińskiego. Potem była kontynuacja rozwoju placówki przez panią Małgorzatę Jurecką. Ja również staram się kontynuować to dzieło, aby nigdy nie zabrakło w naszym narodzie dbałości o tożsamość narodową – mówi Ilona Jaroszek-Nowak, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.
Radomski skansen zajmuje obszar o powierzchni 32,5 ha. W sumie zlokalizowanych jest tutaj 80 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego takich jak chałupy, dwory, kościół, budynki gospodarcze, kuźnie, wiatraki czy młyny wodne, które są jedną z największych atrakcji placówki.
– To muzeum się zmienia, ono ewoluuje. To widać np. po zakończonym projekcie unijnym. Liczba turystów zwiększa się. Dzięki transmisji TV Polonia odwiedzają nas turyści z wielu krajów i to bardzo cieszy – twierdzi Ilona Jaroszek-Nowak.
Rocznie radomski skansen odwiedza ponad 40 000 osób. Muzeum to jednostka samorządu województwa mazowieckiego.
– Jesteśmy instytucją samorządu województwa mazowieckiego i z ogromną radością, pragnę przekazać podziękowania marszałkowi Adamowi Struzikowi, który zawsze dba o kulturę, wspiera kulturę – mówi dyrektorka MWR. – Nie moglibyśmy funkcjonować bez środków unijnych i bez środków własnych, a przecież tych drugich nie mamy. I tu z pomocą przychodzi wkład własny samorządu województwa mazowieckiego, w sumie ponad 25 milionów złotych, które wydaliśmy. Widząc, po zwiększającej się ciągle liczbie turystów warto było – uważa dyrektor Jaroszek-Nowak.
Oprócz licznych wystaw i ekspozycji do najważniejszych wydarzeń w Muzeum Wsi Radomskiej należą m.in. Niedziela Palmowa, Święto Ziemniaka czy – przyciągające co roku największą liczbę zwiedzających – Święto Chleba.