3 lata – na taki, maksymalny czas Port Lotniczy Radom otrzymał certyfikat lotniska użytku publicznego. To efekt audytu, jaki w spółce i na lotnisku przeprowadził Urząd Lotnictwa Cywilnego.
Do tej pory radomskie lotnisko otrzymywało certyfikat dwukrotnie, ale za każdym razem Urząd Lotnictwa Cywilnego przyznawał go na okres 12 miesięcy. Tym razem jest inaczej.
– W tym roku nastąpiła taka bardzo przyjemna i budująca dla nas sytuacja. ULC bardzo wysoko ocenił stan infrastruktury lotniskowej, pracowników zatrudnionych, ich kompetencje i udzielił certyfikatu na 3 lata – informuje Kajetan Orzeł, rzecznik spółki Port Lotniczy Radom.
Dzięki temu Port Lotniczy Radom S.A. za 12 miesięcy nie musi się starać o ponowną certyfikację. 3-letni certyfikat oznacza także swoisty spokój lotniska dotyczący ewentualnych rozmów z partnerami biznesowymi np. liniami lotniczymi chcącymi na dłużej nawiązać współpracę z radomskim portem lotniczym.
– Certyfikacja jest czymś normalnym. Każde lotnisko przechodzi proces certyfikacji. Certyfikaty są wydawane właśnie na okres od roku do trzech lat – to jest maksymalny czas. I my na taki maksymalny czas taki certyfikat dostaliśmy – podkreśla rzecznik spółki.
Dla pasażerów certyfikacja oznacza między innymi spełnienie wymogów bezpieczeństwa. Dzięki decyzji Urzędu Lotnictwa Cywilnego radomskie lotnisko może obsłużyć do 10 000 pasażerów rocznie, ale ta liczba kłopotem nie jest.
– ULC nakłada pewne ramy. Oczywiście są to ramy dosyć płynne. To nie jest tak, że po przekroczeniu odpowiedniej liczby pasażerów lotnisko już nie może odprawić kolejnego pasażera. Chodzi po prostu o pewną charakterystykę lotniska, jego przepustowość, stan infrastruktury – mówi Kajetan Orzeł.
Departament Ochrony w Lotnictwie Cywilnym ULC przeprowadził także audyt Działu Bezpieczeństwa i Ochrony oraz Straży Ochrony Lotniska radomskiego portu. Także w tym zakresie urzędnicy stwierdzili, że praca wymienionych służb jest wykonywana prawidłowo.