Prawie 1400 młodych ludzi z całego świata w przyszłym tygodniu odwiedzi Radom. Ich wizyta związana jest z rozpoczynającymi się w Krakowie Światowymi Dniami Młodzieży. Mimo, że celem setek tysięcy pielgrzymów jest stolica małopolski, to także inne miasta przyjmą młodzież na czas ich wizyty w naszym kraju.
Pierwsi zagraniczni pielgrzymi pojawią się w radomskich parafiach w najbliższą środę. Przez sześć dni Radom będzie gościł prawie 1400 młodych ludzi z 17 krajów. Najwięcej pielgrzymów przybędzie z Włoch, Ukrainy i Konga.
– My mówimy bardzo dużo o Krakowie. Natomiast w pamięci młodych ludzi, którzy do nas przyjadą może się okazać, że ważniejsze będzie doświadczenie radomskie. 1400 osób, które nie tylko będą gościć w naszej diecezji w Radomiu i okolicach, ale będą również gościć w polskich domach – podkreśla ks. Marek Adamczyk, diecezjalny koordynator Światowych Dni Młodzieży.
Przez kilka dni zagraniczni pielgrzymi będą uczestniczyć w wielu wydarzeniach zorganizowanych na terenie diecezji radomskiej.
– Plan tych wszystkich wydarzeń wydaje się taką strukturą młodzieżową, ale strukturę, w której jest również i modlitwa, chwila refleksji. Jest czas na zabawę, jest czas na zaprzyjaźnienie się. To wszystko zostało umiejscowione – zaznacza ks. Mariusz Wilk, diecezjalny koordynator Światowych Dni Młodzieży.
Młodzi pielgrzymi wezmą udział m.in. w rozgrywkach sportowych na stadionie radomskiego MOSiR-u. Na ulicy Żeromskiego natomiast 1000 par odtańczy tradycyjnego poloneza. W sobotę od godz. 18.00 na placu Jagiellońskim odbędzie się Apel Młodych. Organizatorzy przewidują, że weźmie w nim udział kilka tysięcy osób. Jedną z głównych atrakcji radomskiej części Światowych Dni Młodzieży ma być impreza „Posmakuj Polski” organizowana w skansenie.
– Ponad 40 kół gospodyń wiejskich, które z wielką radością przyjęły to zaproszenie i naprawdę przygotowują nasze tradycyjne regionalne potrawy, bo jak wszyscy wiemy Polska ma oczywiście ogromną, wielką kulturę, duże tradycje, ale jednak możemy poszczycić się polską tradycyjną kuchnią. Te koła, które przygotowują, a jesteśmy z nimi w stałym kontakcie, nawet starają się w taki sposób dobierać potrawy, aby one się nie powtarzały – mówi Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.
Muzeum Wsi Radomskiej tego dnia spodziewa się nawet 10 000 osób. Dlatego Światowe Dni Młodzieży w radomskich parafiach to także duże wyzwanie logistyczne dla całego miasta.
– Poza użyczeniem obiektów, na których będzie się odbywać czy to mundial Światowych Dni Młodzieży czy inne spotkania, przede wszystkim byliśmy i jesteśmy zaangażowani w kwestie bezpieczeństwa osób spędzających te dni w naszym mieście pod względem po prostu bezpieczeństwa, które zapewni nam straż miejska, policja, ale również bezpieczeństwa zdrowotnego i tutaj szpital i pogotowie będzie zabezpieczać tę imprezę – wymienia Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia.
Pielgrzymi wyjadą z Radomia 25 lipca. Młodzież pojedzie do Krakowa na spotkanie z papieżem.