Miał być na początku przyszłego roku, a będzie dużo, dużo później. Mowa o starcie programu „Life”, który ma przystosować miasto do zmieniającego się klimatu. Wodociągom Miejskim w Radomiu wciąż nie udało się pozyskać niezbędnych dokumentów, a bez nich nie jest możliwe ogłoszenie przetargów na realizację inwestycji.
– Fizycznie przystąpimy do realizacji, myślę, że na początku roku 2017 – to miała być data rozpoczęcia pierwszych prac związanych z programem LIFE. Chodzi tu m.in. o budowę nowych zbiorników wodnych oraz oczyszczenie zalewu na Borkach. Po roku wiadomo, że realizacja inwestycji zostanie najprawdopodobniej przesunięta… o rok.
– Z różnych względów ta realizacja będzie się odbywała prawdopodobnie na przełomie roku 2017 i 2018 – powiedział Leszek Trzeciak, prezes Wodociągów Miejskich w Radomiu.
A wszystko dlatego, że wciąż nie ma jeszcze pełnej dokumentacji.
– Na dzień dzisiejszy kończymy przygotowanie materiałów do ogłoszenia przetargów na opracowanie koncepcji tych zbiorników, m.in. tu przy Szklanej, na Borkach. I sprawy też związane z polderami zalewowymi na Cerekwiance. Mam nadzieję, że uda się te koncepcje techniczne zrealizować do końca marca – dodał prezes Trzeciak.
I dopiero wtedy będą mogły zostać ogłoszone przetargi na opracowanie projektów wraz z realizacją konkretnych zadań. Warto wspomnieć, że duże problemy pojawiły się z planowanym zbiornikiem wodnym przy torach kolejowych przy ulicy Szklanej. Pozyskiwanie niezbędnych pozwoleń wydłuża się, bowiem jest tam również projektowany jeden z odcinków trasy N-S. Mimo kłopotów już na starcie projektu, prezes Leszek Trzeciak zapewnia: zdążymy.
– Nie martwią pana tego pewnego rodzaju opóźnienia? – pytamy.
– Wiadomo, są to trudne projekty, jeśli chodzi o realizację. Wymagają wszelkiego rodzaju uzgodnień, pozwoleń, przy czym mamy termin do końca 2020 roku, jeżeli chodzi o realizację tych wszystkich zadań, także powinniśmy się wyrobić w tym terminie – stwierdził prezes Leszek Trzeciak.
Już teraz wiadomo, że Wodociągi Miejskie muszą przystąpić do zmiany harmonogramów inwestycji i wysłać je do organów, które przekazały dotację. Oprócz tego Wodociągi chcą pozyskać dodatkowe pieniądze na budowę kolejnego zbiornika wodnego w górze Potoku Północnego pomiędzy torami na Lublin i na Warszawę. Na wszystkie pierwotne zadania w ramach programu LIFE przewidziano około 24 mln zł. Pieniądze w 80 procentach pochodzą ze środków unijnych, a także z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Beneficjentami programu są Gmina Miasta Radomia, Wodociągi Miejskie, firma FPP Enviro oraz Uniwersytet Łódzki.