W tym roku radomski samorząd obchodzi stulecie funkcjonowania. Z tej okazji Rada Miejska w Radomiu wydała pamiątkową książkę, w której znalazły się informację dotyczące przeszłości samorządu oraz sylwetki osób, które go tworzyły. W publikacji nie zabrakło również pięknych, archiwalnych zdjęć, które pokazują jak zmieniało się miasto w ciągu ostatnich stu lat.
Uroczysta prezentacja książki „Od rajców do radnych” odbyła się w środę w Zespole Szkół Muzycznych. Wzięli w niej udział byli oraz obecni samorządowcy. Autorami książkami są dr Dariusz Kupisz oraz dr Sebastian Piątkowski. Jak udało im się ustalić, pierwsze wybory do Rady Miejskiej w Radomiu odbyły się w 7 grudnia 1916 roku.
– Byliśmy jednym z czterech miast: Radom, Kielce, Lublin i Piotrków, tam, gdzie w czasie panowania rosyjskiego były stolice guberni. Tam Austriacy zarządzili wybory. Stało się chyba dobrze, pomimo tego, że te wybory nie były takie do końca wolne, to jednak pozwoliły na wyłonienie rady miejskiej, która przez następnych kilka lat Radomiem rządziła, chyba z dość znacznymi sukcesami – powiedział dr Sebastian Piątkowski, współautor książki.
Radomski samorząd prężnie rozwijał się w okresie międzywojennym.
– Tych rajców było około 50. Ci radni jednak w dużym stopniu wpływali na oblicze miasta, inwestowali zarówno w infrastrukturę, jak i oświatę, opiekę medyczną. Radom był stawiany za wzór, ale były też pewne niedociągnięcia. Przeinwestowanie, zarząd komisaryczny – dodał dr Dariusz Kupisz, współautor książki.
Później przyszedł czas niemieckiej okupacji oraz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Jednak i wtedy w różniej formie funkcjonował samorząd. Najlepiej radomski samorząd III RP pamięta Mirosław Rejczak, który w radzie miejskiej zasiada nieprzerwanie od 1990 roku.
– Myśmy byli powiedzmy nieprzygotowani do tego. To były grupy ludzi, które miały różne zawody. Stykaliśmy się wcześniej w trakcie pracy społecznej, ale nie w takim zakresie. Więc to był wielki wysiłek organizacyjny – stwierdził radny Mirosław Rejczak.
I właśnie książka „Od rajców do radnych” jest również okazją do podziękowania tym, którzy przez lata tworzyli radomski samorząd i mieli wpływ na rozwój miasta.
– Radom się zmieniał. Ta publikacja pokazuje, że miasto to jest proces niezmienny, ciągły. Co chwila coś trzeba ulepszać, zmieniać, poprawiać, odbudowywać. Kolejne osoby, które przyjdą po nas będą musiały to robić. Ale to chyba fajnie, bo każdy może cegiełkę w rozwój swojego miasta dołożyć – oświadczył Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu od 2007 roku.
– Sto lat to czas budowania i rozwoju naszego miasta. Podejmowania decyzji przez władze, dobrych decyzji. I można z tych decyzji brać przykład, ale też decyzji, które nie do końca były dobre. I też ta publikacja też to pokazuje, na co musimy zwracać uwagę w dalszych latach i wyciągać wnioski z tego okresu, który nie do końca był dobry dla naszego miasta – uzupełnił Radosław Witkowski, radny w latach 2006 – 2007, obecny prezydent Radomia.
– Myślę, że ta publikacja jest takim ukłonem w stosunku do wszystkich, do setek tysięcy ludzi, którzy pracowali dla naszego samorządu przez te sto lat. Należy to bardzo jasno podkreślić, że 1916 rok, a więc tak naprawdę powrót samorządu na polskie ziemie, w tym najkrótszym czasie pokazuje, że my zawsze jako radomianie chcieliśmy silnego samorządu – to z kolei opinia Andrzeja Kosztowniaka, prezydenta Radomia w latach 2006 – 2014 oraz radnego w latach 2014 – 2015.
I choć radomski samorząd wciąż się rozwija, to niektórzy obawiają się, że może on zmierzać w niewłaściwym kierunku.
– Do samorządu, wielkimi krokami wkracza polityka. I samorząd w moim oglądzie, już z takiej pewnej perspektywy, zamienia się w taki mały sejm, gdzie określone grupy się ścierają. A to chyba nie o to chodzi. Chodzi o to, aby rozwiązywać te problemy, które trapią mieszkańca osiedla, ulicy, dzielnicy w końcu miasta, a nie zajmować się wielką polityką – zakończył Adam Włodarczyk, prezydent Radomia w latach 1998 – 2002, a także wieloletni radny.
Osoby, które chciałyby dostać książkę „Od rajców do radnych” mogą zgłosić się do biura Rady Miejskiej w Radomiu przy ulicy Moniuszki 9.