To był jeden z najlepszych sezonów dla Muzeum Wsi Radomskiej. Placówkę odwiedziło w tym roku prawie 60 tysięcy osób. Imprezą, która zgromadziła w jednym czasie najwięcej uczestników były Światowe Dni Młodzieży.
Swój tegoroczny kalendarz imprez muzeum tradycyjnie rozpoczęło od obchodów Święta Matki Boskiej Gromnicznej. Później tłumy pojawiły się na niedzieli palmowej i imprezach towarzyszących. W maju placówka hucznie obchodziła jubileusz 40-lecia istnienia. Największą frekwencję w jednym czasie zgromadził jednak zjazd uczestników tegorocznych Światowych Dni Młodzieży.
– Ważnym, co widać dzisiaj również w ogólnopolskim znaczeniu, były Światowe Dni Młodzieży. Jednak te 11 tysięcy osób, które odwiedziło nasze muzeum z różnych zakątków świata, pokazuje, że dzisiaj naprawdę jesteśmy instytucją, którą tłumnie chociażby internetowo odwiedzają nasi goście – mówi dyrektor Ilona Jaroszek-Nowak.
Najważniejszymi cyklicznymi imprezami, które kolejny raz okazały się sukcesem frekwencyjnym były: Święto Chleba czy Festiwal Ziemniaka.
– Mimo, że od wielu lat organizujemy Festiwal Ziemniaka czy Święto Chleba, to zawsze słyszymy te pozytywne głosy, że to tylko u nas można zjeść ziemniaka z paleniska, albo tylko skosztować chleba wypiekanego specjalnie na ten dzień – mówi Ilona Jaroszek-Nowak. – Frekwencja w muzeum rośnie z roku na rok, więc mam nadzieję, że pomimo innych możliwości kulturalnych czy innych możliwości spędzania wolnego czasu, to jednak ludzie wybierają i będą wybierali Muzeum Wsi Radomskiej – twierdzi dyrektorka placówki.
Odwiedzający wybierają muzem także ze względu na publikacje. Pozycja autorstwa dr Justyny Górskiej-Streicher okazała się najlepszą spośród 92 ubiegających się o laur publikacji muzealnych w konkursie „Wierzba 2016”.
Przed Muzeum Wsi Radomskiej także kolejne wyzwania. M.in. te dotyczące rozstrzygnięcia dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
– Jeżeli się to uda to myślę, że w przeciągu dwóch lat będziecie państwo mogli zobaczyć kolejne duże inwestycje w muzeum: biletomaty, parkometry, inaczej przebudowany folwark. Do tego pojawią się organy w kościele z Wolanowa, dzwony w dzwonnicy z Wielgiego. Będziemy mieli także atrakcję dla dzieci. Będzie to mała wioska, czyli miniatura skansenu, jako plac zabaw dla naszych pociech – informuje Ilona Jaroszek-Nowak.
Inną inwestycją realizowaną w przyszłym roku ma być budowa ogrodzenia. Chodzi o tereny graniczące z pobliskim lasem, które od lat nie były ogrodzone.