Jest mecenas Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Druga edycja nagrody będzie wsparta przez Jarosława Krzyżanowskiego, radomskiego przedsiębiorcę, współwłaściciela firmy QFG. Choć początkowo nowy mecenas wysokości nagrody ujawnić nie chciał, to ostatecznie i tak dowiedzieliśmy się jakie wsparcie otrzyma Muzeum Gombrowicza na tegoroczną nagrodę – na jej promocję i organizację.
Negocjacje dotyczące ujawnienia wysokości sumy przeznaczonej na tegoroczną Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza odbywały się w zasadzie w czasie konferencji prasowej. Ostatecznie Jarosław Krzyżanowski – mecenas nagrody ujawnił, że będzie to 50 tysięcy złotych. Chwilę wcześniej Jarosław Krzyżanowski argumentował, dlaczego chce wesprzeć nagrodę literacką im. Gombrowicza.
– Sam lubię dużo czytać. Pracuję tu w regionie. Ze wspólnikami prowadzimy już firmę od 27 lat. Staramy się wspierać region i być firmą odpowiedzialną społecznie. Sponsorujemy instytucje kulturalne i sportowe – przekonywał współwłaściciel firmy QFG.
Wsparcie nagrody to kolejny etap w działaniu firmy – podkreślał Jarosław Krzyżanowski.
– To jest następny klocek do tego, co robimy i chcemy robić w przyszłości: pracować tu w regionie, rozwijać firmy w regionie, zatrudniać ludzi, płacić podatki, a także wspierać np. takie przedsięwzięcia, o ile mamy takie możlwiości – mówił Jarosław Krzyżaowski.
Pierwsza Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza została wręczona we wrześniu zeszłego roku. Jej laureatami zostali Weronika Murek, autorka „Uprawy roślin południowych metodą Miczurina” i Maciej Hen, autor „Solfatary”. Na promocję, organizację festiwalu towarzyszącego i samą nagrodę przeznaczono w sumie 140 tys. P:rezydent Witkowski poinformował, że ekwiwalent reklamowy z tytułu promocji miasta został obliczony na 1,3 mln zł.
– To chyba wystarczający powód, dla którego możemy powiedzieć, że było to przedsięwzięcie niezwykle udane i przedsięwzięcie, które warto rozwijać i warto pokazywać, że Radom jest miastem, które stawia na kulturę, a kultura promuje pięknie nasze miasto – zauważył prezydent Radosław Witkowski.
W poprzedniej edycji jury wybierało zwycięzców spośród 65 propozycji literackich. W tej edycji już zgłoszonych jest 55 książek, a zgłoszenia wciąż wpływają. Laureata tegorocznej nagrody poznamy jesienią tego roku.