Magistrat przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na remont Placu Jagiellońskiego. Już teraz wiadomo, że zakres prac będzie nieco mniejszy niż zakładano kilka lat temu.
Zanim miasto ogłosi przetarg konieczne jest opracowanie koncepcji przebudowy. Ta, jak zapewnia wiceprezydent Konrad Frysztak, za chwilę zostanie stworzona przez Miejską Pracownię Urbanistyczną. Później przyjdzie czas na ogłoszenie przetargu w formule zaprojektuj i wybuduj.
Choć samego projektu jeszcze nie ma to już wiadomo, że przebudowa obejmie tylko główną część placu, a zakres prac będzie ograniczony.
– Podstawowa rzecz to zmiana nawierzchni na samym placu, bo ta wyrwa po starym pomniku, który został wyburzony na początku lat 90. upiornie straszy bez mała 30 lat, więc najwyższa pora, żebyśmy to zmienili. Oczywiście będzie pielęgnacja zieleni – wymienia Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia.
Oprócz tego mają zostać usunięte chore drzewa, które zagrażają bezpieczeństwu i zasłaniają główną ścianę budynku teatru. Co ważne, w pobliżu Placu Jagiellońskiego powstanie dodatkowe przejście dla pieszych przez ulicę Struga.
– Przejście, które nie pojawiło się przy przebudowie skrzyżowania Chrobrego, Struga, Pileckiego. To jest nienaturalne i idiotyczne, żeby przejść na drugą stronę ulicy Struga musimy pokonywać trzy przejścia dla pieszych, bądź wybierać utrudnioną drogę przez budynek, który został wybudowany po drugiej stronie ulicy. Czas przywrócić normalność. Będzie czwarte przejście dla pieszych przez ulicę Struga – zapewnia Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia.
Plac Jagielloński po remoncie ma zostać oddany do użytku na przełomie 2017 i 2018 roku.