Jest kolejny dokument przedstawiający ludzi samorządu radomskiego w dwudziestoleciu międzywojennym. Tym razem chodzi o zdjęcie z 1934 r. Zdjęcie trafiło do przewodniczącego rady miejskiej po telefonie historyka, który znalazł je w jednym z radomskich antykwariatów.
Grupa osób pozujących do zdjęcia w rogu sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Radomiu. Z tyłu podpis „Magistrat – Radom”, „Radni – Zarząd Miejski” 1934 r. Tak wygląda fotografia, którą historyk Robert Mrozowski znalazł w radomskim antykwariacie, i o istnieniu której powiadomił przewodniczącego Rady Miejskiej w Radomiu.
– Oczywiście natychmiast udaliśmy się tam. Właściciel twierdzi, że zdjęcie jest oryginalne, autentyczne. Nie mogliśmy tego zdjęcia nie zakupić – mówi Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu.
Fotografia kosztowała 300 zł. Ale dużo cenniejsze – jak twierdzi Dariusz Wójcik – są jej walory historyczne. To kolejne zdjęcie, która dokumentuje samorząd Radomia w dwudziestoleciu międzywojennym.
– Ja to zdjęcie poddam jakiejś renowacji, bo ono jest w dobrym stanie, ale troszkę zniszczone. Czas tutaj odcisnął swoje piętno – uważa Dariusz Wójcik.
Fotografia powinna – zdaniem przewodniczącego – kolejny raz wywołać dyskusję o utworzeniu muzeum miasta Radomia.
– Poprzez państwa zaapeluje do mieszkańców Radomia, że jeżeli posiadają jakieś pamiątki, które dotyczą rady miejskiej, my, jako radni, będziemy je odkupowali po to, żeby móc te zdjęcia czy pamiątki przekazać do muzeum miasta Radomia. Mam nadzieję, że takie muzeum powstanie, bo już najwyższy czas, żeby miasto takie muzeum posiadało – uważa przewodniczący Wójcik.
W tej sprawie Dariusz Wójcik już wstępnie rozmawiał z prezydentem Radosławem Witkowskim. Na razie szczegóły ewentualnych możliwości utworzenia takiej instytucji nie są znane. Wiadomo jedynie, że jeszcze w tym roku ma zostać powołany instytut miejski, który będzie zarządzał kamienicą Deskurów. Muzeum miasta mogłoby w niej powstać w drugiej połowie 2018 roku.