Członkowie ugrupowania KUKIZ’15 w Radomiu są przeciwni zmianom proponowanym przez zarząd Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego. Zdaniem polityków ugrupowania restrukturyzacja szpitala odbędzie ze szkodą dla pacjentów. Przypomnijmy, że proponowane zmiany to m.in. likwidacja 250 łóżek oraz zwolnienie części personelu medycznego w lecznicy na Józefowie.
Decyzja o redukcja szpitalnych łóżek o prawie 30% i zmniejszenie zatrudnienia kadry położniczej oraz pielęgniarskiej o 74 etaty zdaniem polityków KUKIZ’15 w Radomiu doprowadzi do pogorszenia jakości świadczonych usług, a także do obniżenia dostępności do leczenia.
– Jest to bardzo niedobre działanie władz marszałka Struzika, którym on kieruje. Dlatego, że wtedy Radomski Szpital Specjalistyczny, który podlega pod pana prezydenta, ma bardzo wysokie obłożenie, przez co jakość usług jest gorsza, bo nawet samo leżenie na korytarzu chorego człowieka jest deprymujące – uważa Jan Maniak z KUKIZ’15.
Z krytyką ze strony sympatyków KUKIZ’15 spotkała się także decyzja o zwolnieniu części personelu, przede wszystkim pielęgniarek i położnych.
– Jeżeli stawiamy na jakość opieki to nie może być minimalnej obsady dostosowanej do ilości łóżek. Obsada powinna być do ilości obsłużonych na tych łóżkach pacjentów, nie rzadko w ciężkim stanie. Przy małej obsadzie nie trudno o błędy – zaznacza Danuta Neska, pielęgniarka.
Zarząd Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego próbę restrukturyzacji lecznicy tłumaczy trudną sytuacją finansową placówki. Zdaniem polityków KUKIZ’15 rozwiązaniem problemu miałoby być zwiększenie finansowania szpitali.
– To jest po prostu gwarancja, że wtedy coś się zmieni, bo same szyldy, same wymiany administracyjne problemu nie rozwiążą. A tym bardziej likwidowanie miejsc leczenia, bo łóżka to są takie miejsca w szpitalu, na którym leżą pacjenci i wiemy o tym, że po likwidacji oddziału wewnętrznego szpitala na Józefowie obłożenie w szpitalu na Tochtermana wynosi 125% rocznie – informuje Jan Maniak z KUKIZ’15.
Przypomnijmy, że zarząd szpitala na Józefowie szacuje, że dzięki restrukturyzacji lecznicy zmniejszy się koszt jej utrzymania o ok. 5 mln zł rocznie.