W środę w siedzibie Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” odbyła się III międzynarodowa konferencja poświęcona wybitnemu naukowcowi, profesorowi Włodzimierzowi Krukowskiemu. Prof. Krukowski to m.in. autor wielu prac naukowych z dziedziny elektryki.
– Profesor Krukowski był radomianinem i jego pamięć czcimy, ponieważ oddział radomski Stowarzyszenie Elektryków Polskich przyjął imię profesora Krukowskiego po to, aby o tej osobie pamiętać i wydobyć z zapomnienia. Spotkały go tragiczne losy. Został stracony w 1941 roku we Lwowie wraz z liczną grupą profesorów lwowskich tamtejszej uczelni – powiedział Wiesław Michalski, prezes oddziału radomskiego SEP.
Jednym z elementów konferencji było uroczyste otwarcie wystawy „Początki elektryfikacji polskich miast – Elektrownia Miejska w Radomiu w latach 1901 – 1956”.
– Nam, kuratorom tej wystawy udało się odtworzyć po części dawne wyposażenie historycznej Elektrowni Miejskiej w Radomiu. Oprócz tego zaprezentujemy lampę łukową, która dawniej na ulicach miasta wisiała, bardzo podobną do tych, które wówczas były. Następnie zobaczymy wszelkie dokumenty, pamiątki związane z historią, dziejami radomskiej elektrowni. Zarówno od tych czasów najdawniejszych aż po rok 1956, kiedy ostatecznie przestał płynąć prąd z radomskiej elektrowni – poinformował Tomasz Staniszewski, kurator wystawy.
– To nie jest tylko święto elektryków i elektryki, ale święto wszystkich radomian dlatego, że powinniśmy być dumni jako radomianie z tego, że jako jedno z pierwszych miast w ogóle w Królestwie Polskim mieliśmy elektrownię. Przed Łodzią, Warszawa i przed wieloma innymi miastami. I jako radomianie powinniśmy tę informację szeroko rozpowszechniać – dodał Mariusz Malinowski, kurator wystawy.
Wystawa będzie dostępna dla odwiedzający do końca stycznia 2018 roku. Warto również wspomnieć, że w trakcie konferencji odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą budowniczym oraz pierwszym dyrektorom Elektrowni Miejskiej w Radomiu.