To jeden z najnowocześniejszych budynków w Radomiu. Mowa o nowej siedzibie Sądu Okręgowego oraz Sądu Rejonowego w Radomiu, która została w czwartek uroczyście otwarta.
Gmach potocznie zwany Pałacem Sprawiedliwości funkcjonuje przy ulicy Warszawskiej.
– Obiekt, w którym mamy dzisiaj przyjemność pracować to monumentalna bryła podkreślająca powagę i dostojność urzędu, który został w niej zawarty. W budynku tym zostały zniwelowane bariery architektoniczne. Jest on niezwykle funkcjonalny i spełnia wszystkie przepisy techniczne. Tym samym jest w pełni bezpieczny dla jego użytkowników. Nowa siedziba sądu przynosi chlubę wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania. Jest spełnieniem oczekiwań zarówno sędziów, jak i pracowników i zaspakaja nie tylko ich potrzeby, ale i innych osób, które będą z niego korzystać – powiedziała Marta Łobodzińska, prezes Sądu Okręgowego w Radomiu.
Nowy budynek pozwolił przede wszystkim na przeniesienie wydziałów sądów w jedno miejsce, co znacznie ułatwi pracę sędziów.
– Jest to bardzo specyficzna chwila i specyficzny moment, a także moment historyczny wręcz, ponieważ po raz pierwszy sędziowie i wszyscy pracownicy Sądu Rejonowego w Radomiu mogą mieć przyjemność pracy w jednym miejscu – dodała Beata Michalska, prezes Sądu Rejonowego w Radomiu.
Pałac Sprawiedliwości to również szereg ułatwień dla osób, które muszą korzystać z wymiaru sprawiedliwości.
– Państwo, którzy tu pracujecie, ale także wszyscy państwo, którzy korzystacie z wymiaru sprawiedliwości w jakimkolwiek zakresie, czy jako prokuratorzy, adwokaci, radcowie czy po prostu jako strony postępowań sądowych macie prawo do tego, macie prawo oczekiwać, żeby państwo zapewniło godziwe warunki sprawowania wymiaru sprawiedliwości wszędzie, a w Radomiu również. I myślę, że wygląd tego gmachu zasługuje na bardzo pozytywne określenie – stwierdził Łukasz Piebiak, podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości.
Otwarcie nowej siedziby sądu okręgowego i rejonowego to także okazja do tego, aby przypomnieć historię wymiaru sprawiedliwości w tej części województwa mazowieckiego.
– Pragnę też zauważyć, że ta dzisiejsza uroczystość wpisuje się wspaniale w jubileusz stulecia sądownictwa radomskiego. Kilka miesięcy temu we wrześniu ubiegłego roku obchodziliśmy stulecie utworzenia królewsko – polskiego sądu okręgowego w Radomiu, a także królewsko – polskiego sądu pokoju w Radomiu – zakończył Krzysztof Szewczak, prezes Sądu Apelacyjnego w Lublinie.
Przypomnijmy, że budowa Pałacu Sprawiedliwości rozpoczęła się w 2012 roku. Pod koniec 2016 roku zakończono prace budowlane, a w 2017 roku nastąpiło kompletowanie wyposażenia i przenoszenie wydziałów. Koszt całej inwestycji to 81 mln zł.