2 lutego, jak co roku, Muzeum Wsi Radomskiej zorganizowało uroczyste obchody Święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego dawniej dniem Matki Bożej Gromnicznej.
– Dla nas Święto Matki Bożej Gromnicznej jest inauguracją sezonu kulturalnego. Jest to szczególne święto, zaczyna się Eucharystią. Każdy przynosi gromnice ze światłem Pana Jezusa i idzie później do swojego domu. Zanim to nastąpi, przechodzimy na jedną z naszych zagród, po to, aby pokazać, jak kiedyś tradycyjnie, ludowo obchodzono Święto Matki Boskiej Gromnicznej – mówi Ilona Jaroszek-Nowak, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.
Muzealny kościół tego dnia wypełnił się rodzinami, które przybyły by poświęcić gromnice. To święto, obchodzone jest w skansenie już od lat, a celem uroczystych obchodów jest przybliżenie mieszkańcom ziemi radomskiej, jak tradycyjnie na wsi obchodzono święto Ofiarowania Pańskiego.
– W liturgii święto to nazywamy świętem Ofiarowania Pańskiego, a w tradycji Świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Nazwa pochodzi od gromnicy, która tego dnia ludzie święcą w kościele. Z gromnicami zwykle było tak, że wszyscy procesyjnie szli z nimi do swoich wsi – najlepiej, żeby ten ogień nie zgasł. Po dojściu do swoich gospodarstw, obchodzono z tymi gromnicami swoje domostwa i kopcono znak krzyża na belce stropowej – informuje Aleksandra Żytnicka z Muzeum Wsi Radomskiej.
Co roku obchody Święta Matki Boskiej Gromnicznej gromadzi tłumy wiernych. A to – jak podkreślają pracownicy muzeum – dowód na to, że mieszkańcy Radomia i okolic są silnie związani z tradycją i kulturą tych ziem.
– Zawsze Dwór z Brzeziec jest pełen, kościół także. Nasze uroczystości cieszą się więc dużym zainteresowaniem. Co roku przybywa turystów, którzy chcą zapoznać się ze zwyczajami i tradycjami związanymi z tym świętem – uważa Aleksandra Żytnicka.
Święto Matki Boskiej Gromnicznej to także coroczna okazja do ogłoszenia wyników konkursu na tradycyjną ozdobę choinkową.
– Ten dzień kończymy rozdaniem nagród w konkursie na najpiękniejszą ozdobę choinkową. W tym roku wpłynęło 258 prac. Tak naprawdę każde dziecko powinno być uhonorowane. Prace są przepiękne. Musieliśmy postawić aż pięć choinek, aby je zaprezentować odwiedzającym. Mam nadzieję, że przygotowane nagrody będą dla dzieci satysfakcjonujące. Dzieciom bardzo dziękuję za udział w konkursie – mówi dyrektor Jaroszek-Nowak.
Tego wieczoru dwadzieścioro dwoje dzieci zostało nagrodzonych przez jury w ramach konkursu „Tradycyjna ozdoba choinkowa”, a nagrody dyrektora trafiły do kolejnej dziesiątki laureatów. Obchody święta Matki Bożej Gromnicznej zakończył koncert kolęd zespołu Skaryszewiacy pod kierownictwem Pauliny Mamcarz.