To był ważny dzień w historii gminy Wolanów. 6 lutego nadano jej bowiem herb, flagę i pieczęć.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pod wezwaniem św. Doroty. Następnie władze oraz mieszkańcy gminy przeszli do publicznej szkoły podstawowej, gdzie podczas uroczystej sesji rady gminy nadano miejscowości herb. Prace związane z opracowaniem herbu rozpoczęły się prawie 10 lat temu.
– Prace nad projektem herbu rozpoczęły się w 2009 roku. Ksiądz Arkadiusz Bieniek i Elżbieta Sadownik zaoferowali pomoc i współpracę w wyszukiwaniu danych historycznych dotyczących ustanawiania herbu i wiedzy o pierwszych właścicielach i dziedzicach Wolanowa – poinformował Adam Gibała, Wójt Gminy Wolanów.
Wolanów to jedna z najstarszych miejscowości na terenie ziemi radomskiej, która nie posiadała własnego herbu oraz flagi.
– Początki wsi sięgają z pewnością XIV wieku, być może czasów panowania Kazimierza Wielkiego, kiedy to na gruntach Kowali powstała Wola. Jak sama nazwa wskazuje osada, w której mieszkańcy przez jakiś czas byli zwolnieni ze świadczeń na rzecz rycerskiego właściciela – powiedział dr Dariusz Kupisz, historyk.
W trakcie przeglądania dokumentów historycznych okazało, że z biegiem lat miejscowość zmieniała nazwę i coraz częściej pojawiała się w niej dzisiejsza patronka Wolanowa, św. Dorota z Cezarei.
– Późniejsze wszelkie informacje o tej miejscowości określają ją mianem wioski i nazywają właśnie Wola Kowalska, lub od XVI wieku coraz częściej Wola św. Doroty. Jako Wola św. Doroty funkcjonuje np. w rejestrze podatkowym spisanym po potopie szwedzkim w 1662 roku – dodał dr Dariusz Kupisz.
Św. Dorota poniosła śmierć męczeńską. Jest patronką m.in. młodych małżeństw i ogrodników. Po analizie dokumentów to właśnie wizerunek św. Doroty pojawił się w herbie gminy Wolanów. Oprócz tego w herbie znalazł się również młotek oraz skrzyżowane klucze, które mają nawiązywać do dawnej nazwy Wolanowa.
– Niech ten herb nas zbliża, jednoczy, niech nas uświadamia, że mamy swoją małą ojczyznę, która zaoferowała nam życie w tym miejscu. Starajmy się żyć w naszej gminie tak, aby to życie było piękne, pełne radości, szacunku dla nas i dla tej ziemi – zakończył Adam Gibała, Wójt Gminy Wolanów.
Uroczystości zakończył występ uczniów z terenu gminy Wolanów.