W 2018 roku Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu obchodzi jubileusz 50-lecia funkcjonowania. Wiadomo już, że ten rok będzie dla tej placówki kultury wyjątkowy również z innego powodu. W piątek wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej siedziby muzeum. Sam obiekt powstanie przy ulicy Kąpielowej 8. Pierwsze prace inwestycyjne ruszyły w październiku 2017 roku.
– Nowy budynek to będzie przede wszystkim nasze centrum administracyjno – edukacyjne, bo będą w nim nie tylko pracownie merytoryczne, nie tylko magazyny zbiorów, pomieszczenia gospodarcze, garaże, ale również sale edukacyjne, będzie sala konferencyjno – edukacyjna i to wszystko pozwoli nam działać bardziej dynamicznie – mówi dr Aneta Oborny, dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
Na budowę nowej siedziby Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył 8 mln 400 tys. zł.
– Teraz budujemy ten nowy obiekt, po to żeby były możliwości edukacyjne, żeby mogła tu przyjeżdżać młodzież, żeby ludzie dowiedzieli się o przepięknych korzeniach muzyki ludowej, instrumentach, bo tak naprawdę to one rozpoczynają wielką kulturę – mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
Nowa siedziba ma usprawnić pracę muzeum.
– Budowa nowej siedziby muzeum, w której mają być przede wszystkim pomieszczenia biurowe, ma niebagatelne znaczenie ze względu na rozwój placówki. Placówka musi się rozwijać, musi mieć kolejne powierzchnie do tego, żeby te bogate zbiory móc wyeksponować. Przez to myślę, że placówka będzie jeszcze bardziej atrakcyjna dla odwiedzających turystów – argumentuje Artur Ludew, burmistrz Miasta i Gminy Szydłowiec.
Przypomnijmy, że obecnie muzeum funkcjonuje w szydłowieckim zamku. Po przeniesieniu do nowej siedziby biur i magazynów powierzchnie ekspozycyjne w części zamkowej zwiększą się z 240 do 520 metrów kwadratowych, co pozwoli na udostępnienie odwiedzającym jeszcze większej liczby eksponatów. Obecnie muzeum ma w swoich zbiorach około 1,5 tys. artefaktów muzycznych.