W poniedziałek ruszyła kampania „Zaprocentuj dla Radomia”. Cała akcja polega na zachęcaniu mieszkańców Radomia do przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, które działają na terenie miasta.
– Warto wspierać radomskie organizacje pożytku publicznego, bo to są organizacje, które wykonują dużą pracę na rzecz naszego miasta i na pewno rozwój i zmiany w naszym mieście nie byłyby możliwe bez współpracy z organizacjami pożytku publicznego. Warto wziąć udział w akcji „Zaprocentuj dla Radomia” – oświadczył Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
W akcję włączyły się również radomskie urzędy skarbowe.
– W II Urzędzie Skarbowym w Radomiu podatnicy jak co roku chętnie przekazują swój 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Ja przypomnę, że tych organizacji jest bardzo wiele. W naszym mieście jest tych organizacji około 50. W całej Polsce mamy blisko 9 tys. Także podatnicy mają w czym wybierać. Kwota 1% w naszym urzędzie skarbowym to bardzo różne kwoty, bo od 10 groszy do ponad 14 tys. zł – wyjaśniła Aneta Kargulewicz z II Urzędu Skarbowego w Radomiu.
– Za 2016 rok w I Urzędzie Skarbowym w Radomiu złożono 84 tys. 791 zeznań podatkowych. Podatnicy w 42 tys. 696 zeznaniach zadeklarowali przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, na łączną kwotę 2 mln 335 tys. 475 zł – dodała Ewa Szczepanik z I Urzędu Skarbowego w Radomiu.
1% podatku można przekazać m.in. na rzecz Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76.
– Prosiłbym społeczeństwo Radomia, żeby nie zapominało jednak o tych ludziach „radomskiego czerwca”. Nie będę tutaj ich gloryfikował jako bohaterów, ale jednak proszę o pamięć, bo ci ludzie żyją w zapomnieniu. Jednak to jest już ponad 40 lat. Ale to jest historia naszego miasta. To nasze miasto ma prawo tą historią się szczycić i każdy radomianin powinien być dumny z tego, co się wydarzyło – stwierdził Stanisław Kowalski, prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76.
O wsparcie zabiegają również organizacje pomagające m.in. osobom niepełnosprawnym.
– 1% wsparcia oznacza dla nas bardzo dużo, ponieważ jak co roku organizujemy wiele imprez dla naszych niepełnosprawnych dzieci oraz młodzieży. Do tych imprez zaliczają się coroczne turnusy rehabilitacyjne, wycieczki, imprezy związane ze świętami, a więc Wigilia, czy zabawy choinkowe – uzupełnił Jacek Gumiński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem, oddział w Radomiu.
1% podatku można przekazać także na rzecz organizacji, która zajmuje się rehabilitacją osób chorych na stwardnienie rozsiane.
– Nasze stowarzyszenie w Radomiu opiekuje się ponad 200 osobami. Ten 1% stanowi dla nas główne źródło inwestowania w projekty, o które ubiegamy się jako Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego. Nasze towarzystwo działa 30 lat działa na terenie byłego województwa radomskiego i samego miasta – zakończyła Helena Kładko, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, oddział w Radomiu.
Warto przypomnieć, że Centrum Organizacji Pozarządowych, które działa w budynku przy ulicy Struga 1, jak co roku, będzie oferowało bezpłatną pomoc w rozliczaniu i wypełnianiu formularza PIT.