Jest kolorowa, wykonana ze słomy, owinięta płótnami i ozdobiona koralikami. Mowa oczywiście o marzannie, której nie może zabraknąć podczas tradycyjnego powitania wiosny. Tego jak wykonać kukłę uczyły się dzieci podczas edukacyjnej lekcji zorganizowanej przez Muzeum Wsi Radomskiej.
– Dzisiaj lekcja ma charakter powitania wiosny. Będziemy żegnać zimę, a witać wiosnę.Mamy nadzieję, że pani wiosna czai się gdzieś za rogiem i do nas przyjdzie, bo już zobaczyliśmy pierwsze oznaki, czyli słońce na niebie. Dzieci u nas robią marzannę, jak również idą nad staw, by topić dużą marzannę, którą przygotowaliśmy.Żegnamy zimę, witamy wiosnę – mówi Ilona Kostkiewicz, pracownik działu oświatowego.
Lekcja okazała się również wspaniałą okazją do tego, aby przybliżyć najmłodszym rolę tradycyjnych, ludowych obrzędów.
– Jest to zwyczaj, który niegdyś był obchodzony w czwartą niedzielę postu.Natomiast teraz jest to forma zabawy. Kiedyś wszyscy ludzie na wsiach angażowali się, ponieważ wierzyli w to, że w zimie jest coś złego. Starali się by tę zimę wygonić, ponieważ był śnieg, i ludzie nie mogli pracy w polu, a kiedyś na wsiach była ogromna bieda. – dodaje Kostkiewicz.
Lekcja w radomskim skansenie dostarczyła dzieciom wielu wrażeń.