W środę firma Arup opublikowała raport, z którego wynika, że Radom jest najlepszym miejscem na utworzenie lotniska komplementarnego dla portu Chopina. Analiza powstała na zamówienie Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze.
Do Radomia z Warszawy miałyby zostać przekierowane loty czarterowe oraz niskokosztowe.
– To bardzo dobra informacja dla naszego miasta i bardzo dobra informacja dla mieszkańców Radomia. Po wielu miesiącach starań uda się wreszcie pozyskać stabilnego inwestora, który będzie chciał razem z miastem rozwijać port lotniczy w Radomiu. Jest szansa, że w Radomiu powstanie nowoczesne lotnisko, które będzie w stanie obsłużyć 3 mln pasażerów. Ale lotnisko to nie tylko pas startowy, to nie tylko terminal, ale również mały biznes, który zacznie świadczyć usługi na rzecz lotniska, rozwój lokalnych dróg – powiedział Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
I właśnie budowa lotniska ma być impulsem do rozwoju ekonomicznego całego miasta.
– To także szansa na wzrost gospodarczy, powstawanie nowych miejsc pracy, ale też rozwój Radomia w kierunku wschodnim – dodał prezydent Radosław Witkowski.
Raport firmy Arup trafił już do ministerstwa infrastruktury. W piątek będą tam prowadzone rozmowy z udziałem władz Radomia na temat realizacji całego projektu.
– Jutro wybieram się do ministerstwa. Mam spotkanie z udziałem ministra Mikołaja Wilda i myślę, że na tym spotkaniu będziemy już rozmawiać o technicznych kwestiach przejęcia Portu Lotniczego Radom przez PPL. My jesteśmy gotowi i to, co pokazujemy od wielu miesięcy, ponad wszelkimi politycznymi podziałami. Zgoda, współpraca, która myślę, że w ciągu kilku dni przyniesie taki efekt, jakim będzie rozpoczęcie chociażby dokumentacyjnej części inwestycji przez PPL w Radomiu – zakończył Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
Przypomnijmy, że analiza firmy Arup wskazała, że PPL w ciągu 20 miesięcy powinno zainwestować w Port Lotniczy Radom 425 mln zł, co pozwoli na obsługę trzech milionów pasażerów rocznie. W ciągu kolejnych 24 miesięcy PPL zainwestowałoby 467 mln zł, co miałoby pozwolić na obsługę 9 mln pasażerów w ciągu roku.