Przez lata kompleks budynków dawnego Browaru Saskich u zbiegu ulic Limanowskiego i Tytoniowej był zamknięty. Teraz do tego miejsca wraca życia, a wszystko za sprawą Browaru „Czarny Kot”, który przejął nieruchomość i realizuje szereg inwestycji. Dodajmy, że inwestycji piwnych.
– Wraca życie tak, jak obiecywaliśmy w lutym. Został zakupiony browar. Jutro otwieramy pierwszą z naszych inwestycji, czyli pub z piernikarią pierwszą w Radomiu. Będziemy mieli pierniki, z całego świata mamy przepisy. Będziemy wszystko produkować na miejscu. Będą świeże, będzie je również można wziąć ze sobą. Mało tego będziemy mieli „Pub przy Browarze” – powiedział Jarosław Kołsut, właściciele Browaru „Czarny Kot”.
Na teren dawnego Browaru Saskich ma również wrócić produkcja złocistego trunku.
– Jeśli chodzi o produkcję piwa to musimy troszeczkę poczekać. Niestety są to koszty, które ze względu na ten remont musimy odłożyć troszeczkę w czasie. Ale niedługo mamy nadzieję, że jakieś środki pozyskamy w miarę szybko. Natomiast piwo tutaj jak najbardziej wchodzi, ponieważ browar „Czarny Kot” już się tutaj zadomowił. Magazyny, które dawniej były leżakownią, fermentacją już są przerobione dla naszych potrzeb, także te magazyny będą służyły na potrzeby browaru „Czarny Kot” z Radomia – dodał Jarosław Kołsut.
Remont zostanie również przeprowadzony w zabytkowym dworku.
– Pałacyk jak najbardziej jest już zabezpieczony. Nie leje się już nic, nie gnije. Nic się nie dzieje. Będziemy się starali o dotację, bo remont będzie dość kosztowny, bo został niestety mocno zdewastowany. Ale to, że już się nic nie dzieje to już jest cały plus. Okna zostały teraz oszklone, specjalnie pod strefę kibica. Więc już takie rzeczy zabezpieczyliśmy – zakończył Jarosław Kołsut, właściciele Browaru „Czarny Kot”.
Przypomnijmy, że Browar Saskich powstał na bazie niewielkiego browaru uruchomionego w 1812 roku. Rodzina Saskich przejęła browar po powstaniu listopadowym. Najsłynniejszym produktem radomskiego browaru było piwo „EL”. Po II wojnie światowej browar upaństwowiono. Z czasem stał się częścią „Browarów Warka”. W drugiej połowie lat 90-tych produkcja piwa w Radomiu została zawieszona.