PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pozyskały z Unii Europejskiej prawie 476 mln zł na modernizację linii kolejowej łączącej Warkę z Radomiem. Umowa ws. dofinansowania inwestycji została podpisana w piątek w budynku dworca kolejowego w Radomiu.
Zdaniem ministra Marka Suskiego, zewnętrzne wsparcie na remont kolejowej „ósemki” jest bardzo ważne dla realizacji całego projektu.
– To dofinansowanie linii kolejowej do Radomia było i żeby ten remont skończył się jak najszybciej, żebyśmy mogli wreszcie szybko jeździć do Warszawy i udało się dzisiaj kilkaset milionów na ten cel zostanie przeznaczone – powiedział Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.
Inwestycja ma znacznie skrócić czas podróży z Radomia do Warszawy.
– Ta umowa, która jest już w realizacji, bo to trzeba podkreślić, to jest na pewno zapewnienie realizacji, dopięcia całej inwestycji. Dopięcia skutecznego z nowoczesnym systemem sterowania, czyli będziemy jeździć szybciej, będziemy jeździć bezpieczniej – dodał Przemysław Gorgol, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
– I po części to taki wstyd kolei, że taki krótki odcinek pociąg jeździł dłużej jak przed wojną, 2,5 godziny. Dzięki tej inwestycji ten czas się skróci radyklanie Będą jeździć pociągi w czasie adekwatnym do XXI wieku, co jest niezmiernie istotne w zakresie połączenia Radomia z Warszawą – uzupełnił Witold Słowik, wiceminister inwestycji i rozwoju.
Politycy Prawa i Sprawiedliwości liczą na to, że cała inwestycja zostanie zrealizowana w terminie.
– I o jedno bardzo proszę, dotrzymajmy terminów. Dotrzymajmy deklaracji w rzeczywistości. Z jednej z strony przy przebudowie, modernizacji tych ponad 40 km, ponad 40 lat wyczekiwanej linii kolejowej, ale także modernizacji taboru kolejowego – zaapelował Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.
– Ten drugi tor, o którym dzisiaj rozmawiamy pomiędzy Warką i Radomiem jest takim wąskim gardłem tej trasy, kolejowej „ósemki” i tak szczególnie istotną inwestycją dla Radomia – powiedział Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.
Jak zapewnia zarząd PKP PLK, przebudowa kolejowej „ósemki” przebiega na razie zgodnie z harmonogramem.
– W tej chwili kończone są prace na odcinku do Czachówka, w zasadzie został jeden wiadukt w mieście Warszawa, który wymaga dokończenia. Natomiast w tej chwili wykonawca już gromadzi materiał. Trwają prace okołotorowe. Oczywiście musimy uzyskać odpowiednie decyzje środowiskowe i tu współpraca jest bardzo dobra – zakończył Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Przypomnijmy, że w ramach zadania kolejowa spółka zbuduje drugi tor na trasie Warka – Radom, przebuduje istniejący most nad Pilicą, zbuduje nowe wiadukty, dostosuje 10 stacji i przystanków do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także wdroży elektroniczny system zarządzania ruchem. Cała inwestycja ma być gotowa w 2023 roku.