Jak co roku wiosną Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu zaprasza na 42. Radomską Wiosnę Literacką, która rozpocznie się w poniedziałek, 1 kwietnia. Impreza cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. W programie tegorocznej Wiosny znajdą się m.in. interesujące i różnorodne spotkania autorskie oraz wystawy.
– 1 kwietnia o godz. 17:00 otwieramy wystawę w filii nr 6 przy ulicy Kusocińskiego. Tam swoje prace będą prezentowały absolwentki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu z Wydziału Sztuki. Druga wystawą plastyczną będzie wystawa „Cały Longin…”. To będą prace olejne Longina Pinkowskiego znanego i cenionego artysty plastyka od lat działającego w Radomiu. Artysta ma na koncie ponad 40 wystaw indywidualnych. Trzecią imprezą towarzyszącą Wiośnie będzie Kiermasz Książek autorów, z którymi w czasie Wiosny będziemy się mogli spotkać – poinformowała Anna Skubisz-Szymanowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.
Jak co roku podczas tego wyjątkowego święta literatury zaprezentują się także radomianie.
– Zaprosiliśmy Jerzego Wlazło znanego w Radomiu dziennikarza i pisarza, który będzie miał dwa spotkania. Jedno z nich odbędzie się 4 kwietnia w filii nr 16 tam będzie spotkanie dla dzieci o godzinie 11:00. Drugie spotkanie tego samego dnia w Bibliotece Głównej o godzinie 18:30. Będzie można porozmawiać z Jerzym Wlazło o nowej formie w jego dorobku pisarskim, reportażu historycznym zatytułowanym „Chłopak z Katynia” – powiedziała Anna Skubisz-Szymanowska.
Podczas Radomskiej Wiosny Literackiej zaprezentuje się m.in Paweł Huelle.
– Bardzo znany ceniony uznany przez krytyków i bardzo popularny wśród czytelników pisarz urodzony w Gdańsku, mieszkający w Gdańsku, którego twórczość literacka również osnuta jest wokół tematów gdańskich. Niewątpliwie bardzo ciekawe spotkanie odbędzie się w piątek, 5 kwietnia o godzinie 17:00 w Bibliotece Głównej będzie spotkanie z Andrzejem Franaszkiem, historykiem i teoretykiem literatury. Autorem scenariuszy do filmów dokumentalnych o pisarzach i poetach – uzupełniła Anna Skubisz-Szymanowska.
W tym roku nie zabraknie także okazji do spotkania promującego jubileuszowy numer czasopisma „Arteria”.
– Pismo wydawane jest przez Wydział Sztuki Uniwersytet Technologiczno-Humanistycznego. Jest to jubileuszowy numer. Wydział Sztuki w ubiegłym roku obchodził jubileusz 25-lecia istnienia. W tym numerze „Arterii” znajdują się teksty podsumowujące dotychczasową działalność Wydziału Sztuki – dodała Anna Skubisz-Szymanowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.