„Ku dobru wspólnemu…” pod takim hasłem w piątek, 12 kwietnia, odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa, zorganizowana przez Zarząd Miejski Polskiego Stronnictwa Ludowego w Radomiu.
– Dzisiaj rozpoczynamy nową epokę, jeżeli chodzi o działalność polityczną Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przez cały rok będziemy pracować w innej formie. Będą to także takie formy jak dzisiaj, czyli konferencja naukowa, eventy, wyjdziemy do radomian – rozpoczął Adam Duszyk.
Konferencja naukowa jest nieupamiętnieniem przypadającej w tym roku 150. rocznicy spółdzielczości spożywców na ziemiach polskich.
– Naprawdę mało kto wie, że pierwsza spółdzielnia spożywców powstała w Radomiu w 1869 roku. Nazywała się „Oszczędność”. Radomianie na pewno kojarzą na ulicy Żeromskiego 4 sklep „Kasia”. To pierwszy sklep kolonialny, którego właścicielem była ta spółdzielnia – oznajmił Adam Duszyk.
Spotkanie podzielono na 3 części.
– Pierwsza część konferencji jest poświęcona historii. Przedstawimy krótko, jak wyglądał ruch spółdzielczy w XIX wieku, później w XX-leciu międzywojennym, w czasie okupacji i jak był niszczony w PRL-u. W drugiej części zaprosiliśmy praktyków, którzy opowiedzą o nowej formie gospodarowania. W trzeciej, socjologicznej części zastanowimy się, czy ruch ma sens i czy będzie mógł funkcjonować – poinformował Adam Duszyk.
Konferencja odbyła się w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu.