Do konkursu o tytuł „Policjanta Ruchu Drogowego 2019” w poniedziałek, 17 czerwca, przystąpiło 29 policjantów z 28 komend policji z garnizonu mazowieckiego. Policjanci mieli do wykonania kilka konkurencji m.in. musieli zmierzyć się z strzelaniem, z jazdą motocyklem oraz samochodem służbowym oraz pokierować ruchem na skrzyżowaniu z wyłączona sygnalizacją świetlną.
– Policjant musi zwrócić uwagę na to, aby ruch odbywał się płynnie. Nie jest to prosta praca, która wymaga pełnej koncentracji od policjanta dokonującego regulacji ruchem na skrzyżowaniu. Najczęściej do poleceń policjanta nie stosują się piesi. Chciałby zwrócić uwagę wszystkim pieszym, by patrzyli na policjanta, który znajduje się na skrzyżowaniu, gdy mamy nawet jest włączona sygnalizacja, to osoba policjanta jest na skrzyżowaniu jest najważniejsza – rozpoczął sierż. szt. Marcin Sawicki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu
Na jakie aspekty sędziowie zwracali uwagę podczas konkurencji kierowania ruchem z wyłączoną sygnalizacją świetlną.
– Przede wszystkim postawa policjanta. Czy zwraca uwagę na to, co dzieje się na skrzyżowaniu. Czy zwraca uwagę na pieszych, że wchodzi na przejście dla pieszych mimo zamkniętego ruchu. To policjant musi „odgwizdać” takiego pieszego, czyli zwrócenie mu uwagi. Sędziowie także zwracają uwagę na gesty wykonywane przez policjantów. Pieszy również powinien znać te gesty, bo one są ogólnodostępne – powiedział sierż. szt. Marcin Sawicki.
„Szanujmy się na drodze” o to apelował Marcin Sawicki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu.
– Pamiętajmy, żeby zachować ostrożność zbliżając się do skrzyżowania i przejścia dla pieszych. Nie przekraczajmy dozwolonej prędkości. Szanujmy się na tej drodze – dodał sierż. szt. Marcin Sawicki.
Dzisiaj policjanci zmierzą się m.in z teorią dotyczącą przepisów ruchu drogowego oraz z praktycznym udzielaniem pierwszej pomocy.