Od połowy lipca Radomskie Centrum Onkologiczne rozpoczęło współpracę z warszawskim Szpitalem Mazovia. Dzięki niej RCO rozszerzyło wachlarz metod leczenia onkologicznego o zabiegi laparoskopowego usuwania pęcherza moczowego oraz prostaty pod kierunkiem profesora Igala Mora.
– Bardzo się cieszę, że w ciągu roku od podpisania kontraktu na chirurgię onkologiczną możemy rozwijać szerzej naszą działalność. Tym bardziej jesteśmy dumni bo Pan profesor, który założył i można powiedzieć wybudował tą pierwszą część z zamiarem, żeby tu była urologia wraca do Nas i będzie z nami współpracował. Połączenie takiej urologii onkologicznej z chirurgią onkologiczną naprawdę bardzo dużo nam pomoże – mówi Dr hab. n. med. Zoran Stojcev, Kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej RCO w Radomiu.
Pacjent po zabiegu laparoskopowym szybciej wraca do sił. Ponadto zapotrzebowanie z roku na rok wzrasta – przekonuje ordynator Radomskiego Centrum Onkologicznego.
– Ilość zachorowań na nowotwory urologiczne wzrasta i rzeczywiście jest duży problem. Dobrze wykonana operacja jest bardzo istotna. Z resztą zrobiliśmy pierwszą laparoskopową operację usunięcia pęcherza moczowego. Trzy ośrodki w Polsce wykonują takie operacje. Dajemy coś więcej pacjentom, skracamy tym samym kolejki więc i jakość usług. W momencie, kiedy mamy skoncentrowane leczenie, jest razem chirurgia, radioterapia i chemioterapia to znacznie poprawia wyniki leczenia – dodaje Stojcev.
Dzięki współpracy pomiędzy Radomskim Centrum Onkologicznym i Szpitalem Mazovia pacjenci urologiczni ze schorzeniami onkologicznymi mogą jednocześnie być leczeni chirurgicznie i onkologicznie.
– Do tej pory tego brakowało w działalności Radomskiego Centrum Onkologicznego. Z ogromną chęcią i zaszczytem przystępujemy do uzupełnienia tego pionu tak zwanego onkourologicznego – mówi prof. zw. dr hab. n. med. Igal Mor, Współzałożyciel i Dyr. Zarządzający Szpitala Mazovia.
Leczenie onkourologiczne jest ważne przede wszystkich ze względu na częstość występowania nowotworów urologicznych.
– Statystyka schorzeń zachorowań onkourologicznych wykazuje, że rak prostaty jest drugim rakiem według częstotliwości występowania u mężczyzn. Rak nerki, rak pęcherza moczowego to są nowotwory występujące naprawdę bardzo często – wyjaśnia Mor.
Przypomnijmy Radomskie Centrum Onkologiczne przy Uniwersyteckiej 6 rozpoczęło swoją działalność w 2016 roku. Obecnie placówka dysponuje bazą 150 łóżek, posiada dwie sale operacyjne i nowoczesną bazę diagnostyczną. Do tej pory zabiegi laparoskopowego usunięcia pęcherza moczowego oraz prostaty wykonywane były w zaledwie czterech ośrodkach – we Wrocławiu, Krakowie, Szczecinie i warszawskiej Mazovii. O połowy lipca operacje wykonywane są także w Radomiu.