Setki zainteresowanych znalezieniem wymarzonej pracy wypełniły pomieszczenia Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego w Radomiu podczas jubileuszowych XV Targów Pracy, organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu.
– Wykorzystaliśmy wszelką powierzchnie i przyjęliśmy trzydziestu wystawców. Więcej się nie da. Mamy około tysiąca ofert pracy. Bardzo różnorodnych ofert. Jak widać tłum zainteresowanych. Mogę już na samym początku targów powiedzieć, że one są udane – mówi Józef Bakuła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.
– To jest już XV edycja więc trzeba powiedzieć, że przez te piętnaście lat diametralnie się sytuacja zmieniła, ale to nie znaczy, że już jest wszystko załatwione. Te wskaźniki spadają. U nas od wielu, wielu lat jest trend spadkowy jeżeli chodzi o liczbę osób korzystających stricte z pomocy społecznej. Myślę, że to jest odzwierciedleniem między innymi tego też, że ta podaż pracy wzrasta – wyjaśnia Marcin Gierczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Wśród wystawców można było spotkać uczniów oraz kadrę Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu, który przyciągał zainteresowanych bogata ofertą kształcenia.
– My tradycyjnie uczestniczymy w radomskich Targach Pracy dlatego, że mamy zawsze bardzo bogata ofertę szkoleń i kursów zawodowych. Człowiek poszukujący atrakcyjnej i dobrze płatnej pracy dzisiaj musi być człowiekiem świetnie przygotowanym zawodowo. Stąd nasza obecność. Musze powiedzieć, że nigdy wcześniej nasze stoisko kursowe nie cieszyło się tak dużym zainteresowaniem osób bezrobotnych – opowiada Barbara Pikiewicz, pracownik ZDZ w Radomiu.
Targi Pracy to nie tylko okazja do przejrzenia ofert pracy w regionie i umówienia się na rozmowę kwalifikacyjną. Coraz częściej zdarza się, że podczas tego typu wydarzeń podpisywane są umowy między pracodawcą, a bezrobotnym.
– We wcześniejszych latach na targach pracy z reguły w ogóle nie podpisywano umów. Zbierano dokumenty, umawiano się na kolejne rozmowy. Jakieś zatrudnienia następowały, ale z pewnym opóźnieniem. Ostatnio w maju mieliśmy targi pracy w Pionkach i mamy doświadczenia takie, że kilkadziesiąt osób już w dniu targów podpisało umowy. Ten zwyczaj też się zmienia – zapewnia Józef Bakuła.
Głównym celem wydarzenia jest aktywizacja osób bezrobotnych. Targi pracy w Radomiu odbywają się od 15 lat.