Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Radomiu, która była kontynuacją poniedziałkowej sesji radni zajęli się projektem uchwały dotyczącej 120-procentowej podwyżki opłat za wywóz śmieci. Od początku projekt budził wiele kontrowersji.
– Najpierw wysłuchamy Pana prezydenta co ma do powiedzenia. Co takiego nagłego wydarzyło się po wyborach. Rok temu dokładaliśmy do systemu, w tym roku dokładamy do systemu, a w przyszłym roku chcemy dokonać podwyżki rzędu 100-120 procent. W mojej ocenie jest to sytuacja nie do zaakceptowania. Tak drastyczne podwyżki – mówi Dariusz Wójcik, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.
Podwyżka jest wynikiem wzrostu opłat, które musi ponieść miasto – tłumaczy wiceprezydent Radomia.
– Podwyżka wynika wprost z kosztów jakie ponosi miasto za wywóz i składowanie odpadów komunalnych w naszym mieście. Oszacowaliśmy te koszty w roku 2020. Wyszło nam, że to jest 43 mln złotych i dokładnie zaproponowana stawka ma odzwierciedlać wpływy do budżetu, jakie musimy ponosić, żeby cały system gospodarki odpadami komunalnymi zapłacić. To jest średnio 39 zł za gospodarstwo domowe miesięcznie. To jest średnio około 18 zł na jednego mieszkańca – tłumaczy Jerzy Zawodnik.
Opłaty wynikają m.in. ze zwiększonej częstotliwości wywozu odpadów. To dobre rozwiązanie – mówi radny bezpartyjny, Kazimierz Woźniak.
– Wśród pakietu czterech uchwał, dwie są dość istotne. Jedna dotyczy zmiany regulaminu gospodarowania odpadami, a jedna dotyczy opłat, podwyższonych niestety opłat z tego tytułu. W tej uchwale dotyczącej regulaminu jest bardzo istotna zmiana, która się pojawiła. Ona zwiększa częstotliwość wywozu papieru, tektury z gospodarstw jednorodzinnych, jak również z zabudowy wielorodzinnej. To jest dobre rozwiązanie dlatego, że – mówię to jako przedstawiciel tej zbiorowości i administratorów budynków wielorodzinnych – przy obecnej częstotliwości mieliśmy problemy z zapewnieniem odpowiedniej ilości pojemników. Teraz zwiększamy tą częstotliwość w związku z tym jest szansa, że nie będzie śmietników, z których będą się wysypywały odpady papierowe – mówił.
Ostatecznie po wielogodzinnej dyskusji radni nie zgodzili się na podwyżkę opłat za wywóz śmieci. Przeciwko podwyżkom głosowało 16 radnych, za było 5, a 3 wstrzymało się od głosu. Zgodnie z treścią uchwały podwyżki miały wejść w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku.