Fundacja Chrześcijańska „Droga Życia”, organizator m.in. wigilii dla samotnych w Radomiu stworzyła podręcznik „Bezdomność można pokonać”, adresowany do osób bezdomnych oraz tych, którzy chcą pomóc osobom bezdomnych. Podręcznik definiuje samą bezdomność oraz podpowiada jak z nią walczyć.
Według autora najważniejsze jest prawidłowe i celne zdefiniowanie przyczyn bezdomności wobec konkretnej osoby.
– W Polsce w tej chwili raczej stosuje się metodę tzw. „drabinkową” czyli po kolei pracując z osoba bezdomną od samego początku tę osobę znajdują streetworkerzy gdzieś na ulicach. Zapraszają do współpracy, jeśli taka osoba chce. Znajduje się potem w noclegowni. Jest prowadzona terapia chociaż nie zawsze do końca. Później ewentualnie są próby zachęcenia tej osoby do tego, żeby z tej bezdomności wychodzić. Trudno się to realizuje – mówi Zbigniew Ciesielski.
Rozwiązaniem ma być innowacyjna metoda diagnozowania tzw. diagnostyka STRD.
– Diagnostyka STRD jest taką nowoczesną diagnostyką, którą wypracował, stworzył polski lekarz dr. n.med. Krzysztof Krupka. Ja ta diagnostykę praktykowałem i praktykuje dalej w swojej prywatnej działalności, jaką prowadzę. W psychosomatyce, w psychoterapii. Dlatego, że to pokazuje nam podłoże problemów człowieka – mówi autor opracowania „Bezdomność da się pokonać”.
W ramach diagnostyki STRD osoba bezdomna była by diagnozowana pod kątem psychologicznej. Pozwala także prowadzić skuteczna profilaktykę zdrowotną. Według autora opracowania ważną rolę w walce z bezdomnością pełni Ekonomia Społeczna. Fundacja Chrześcijańska Droga Życia przy wsparciu MOWES oraz Fundacji Fundusz Współpracy chce dążyć do utworzenia miejsc pracy dla osób bezdomnych oraz stworzyć miejsca, w których osoby bezdomne mogły by mieszkać stale podlegając kontroli i opiece. Pierwsze takie mieszkania mają powstać przy ulicy Warzywnej w Radomiu.