W województwie mazowieckim rusza pilotażowy program opieki nad seniorami. 7 gmin z subregionu radomskiego otrzymało dofinansowanie na zakup i obsługę sprzętu, który przez całą dobę będzie czuwał nad bezpieczeństwem użytkujących go osób starszych. Sejmik województwa przekazał na ten cel ponad 200 tysięcy złotych.
-To jest taka teleopieka dla osób starszych, osób najczęściej po 60 roku życia, którzy wymagają stałego monitoringu, stałej opieki. Ja chcę również w tym miejscu zwrócić uwagę, że uczestniczyłem podczas przekazywania pierwszych opasek, czy informowania przez prezydentów miasta, pana Witkowskiego i pana Zawodnika w Radomiu i wtedy też deklarowałem fakt, że samorząd województwa mazowieckiego włączy się również w to działanie. Dzisiaj mi bardzo miło poinformować, że 650 opasek w ramach tego projektu trafi do siedmiu beneficjentów z ziemi radomskiej.- mówił Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
W samym Radomiu przybędzie 30 beneficjentów projektu.
-Od kilkunastu miesięcy prowadzimy spójną politykę senioralną w Radomiu, politykę opartą na 3 fundamentach. Siła w seniorach aktywnych, zdrowych i bezpiecznych. W ramach tych komponentów podejmujemy określone działania, czyli np. bezpłatne szczepienia dla naszych seniorów, organizacja balu senioralnego ale szczególnie ważne dla mnie jest właśnie wypełnianie tego fundamentu jakim jest siła w seniorach bezpiecznych.- deklarował Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
Program prowadzony jest przez Mazowieckie Centrum pomocy Społecznej.
-Dzisiaj szanowni państwo pan marszałek będzie podpisywał te porozumienia, te umowy, które mamy na terenie siedmiu gmin naszego regionu radomskiego. Mam nadzieję panie marszałku, że w przyszłości będzie tych gmin czternaście a nie siedem, że spróbujemy to rozszerzyć tak jak państwu powiedziałem, no i zachęcam gminy do współpracy.- zachęcał Aleksander Kornatowski, pełniący obowiązki dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
Na liście gmin, które otrzymały dotacje znalazły się m.in. Rzeczniów, Garbatka-Letnisko, Skaryszew, Magnuszew, Kozienice i Pionki.
-Ja w ogóle bardzo się cieszę, ze taki projekt powstaje. To jest moim zdaniem coś innowacyjnego w opiece nad seniorami, w opiece nad osobami, które tak naprawdę zostały same i potrzebują opieki. Dlatego my jako samorząd miejski bardzo chętnie w takim programie uczestniczymy.- powiedział Robert Kowalczyk, burmistrz Pionek.
Program obejmie ponad 650 seniorów. Obecnie jest on dotowany z budżetu województwa, jednak od 2021 roku gminy poprowadzą go we własnym zakresie.