Budowa nowoczesnego terminalu lotniczego staje się faktem. W piątek w Radomiu prezes Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze, Mariusz Szpikowski podpisał z wykonawcą, firmą Mirbud umowę. To kluczowe przedsięwzięcie w kontekście budowy portu lotniczego na Sadkowie.
– Bardzo mnie to cieszy. Od początku mówiłem, że jeśli chodzi o terminal jest to najbardziej skomplikowana i najdłuższa inwestycja, która determinuje również zakończenie całej inwestycji na lotnisku w Radomiu. Bardzo się cieszę, że udało się to dzisiaj podpisać. Wcześniej słyszałem, że było z tym wiele, jak to użyto stwierdzenia perturbacji. Otóż nie. Było to działanie jak najbardziej planowe – mówi Mariusz Szpikowski, prezes PPL.
– Ciesze się, że możemy się spotkać przy kolejnym „kamieniu milowym” tej inwestycji. Wiemy, że koszt budowy terminala to jest, w sensie jednostkowym największy koszt tej inwestycji. Wiemy, że ta długość budowy terminala to jest najdłuższy okres w planie inwestycyjnym. Ta umowa z całą pewnością jest najważniejsza z szeregu umów, które już zostały podpisane i będą podpisane w najbliższych tygodniach, bo wiemy, że trwają kolejne procedury przetargowe – mówił podczas konferencji Adam Bielan, europoseł PiS.
Wykonawca, firma MIRBUD na wykonanie wszystkich prac od momentu podpisania umowy ma maksymalnie 22 miesiące.
– Chciałem bardzo serdecznie podziękować i pogratulować Panu prezesowi Szpikowskiemu tak dynamicznej pracy na rzecz budowy lotniska w Radomiu. Te 21 albo 22 miesiące, bo tutaj mamy nadzieję, że będzie to 21 miesięcy, ale w planie jest 22 miesiące na budowę terminala. To jest bardzo krótki termin. Mimo powątpiewania niedowiarków, którzy mówili, że tylko po to przyjechał tutaj premier, żeby wbić łopatę przed wyborami, budowanie portu jest kontynuowane. Staje się rzeczywistością – zapewnia Marek Suski, poseł PiS.
Prezes PPL przyznał podczas dzisiejszego spotkania z mediami, że przetarg mógł być rozstrzygnięty wcześniej. Jednak zdecydowano się na korzystniejsze rozwiązanie.
– Mogliśmy zakończyć ten proces już w listopadzie po przeprowadzeniu procedury zamówień publicznych. Dołożyliśmy do tego jeszcze aukcję. Kiedyś pytano mnie również o to, czy będą w ogóle chętni na to postępowanie. Mówiłem tak – będą chętni. Nawet spodziewam się bitwy o terminal i te słowa się sprawdziły. Wiedząc, że tak to będzie właśnie wyglądało zdecydowaliśmy się na aukcję – opowiada prezes PPL.
Z powodu dużego zainteresowania aukcja musiała być powtórzona trzy krotnie.
– Dzięki aukcji udało się obniżyć ostateczną cenę o 16,5 mln złotych bez szkody dla harmonogramu. Pamiętajmy, wszystkie prace muszą się zacząć w sezonie budowlanym. To jest sezon letni – dodaje.
Terminal, który powstanie w Radomiu będzie najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce.
– Najnowocześniejszy terminal w kraju. Zarówno ze względu na rozwiązania konstrukcyjno-techniczne, jak również na rozwiązania instalacyjne. Już sam tryb tworzenia tego obiektu czyli projektowanie, budowa i późniejsza eksploatacja w oparciu o bardzo nowoczesny system informacyjny BIM sprawia, że ten obiekt będzie opracowywany i budowany ze szczególną starannością – zapowiada Sławomir Nowak, prezes firmy MIRBUD.
Wewnątrz terminalu znajdzie się 30 stanowisk check in, 9 stanowisk kontroli bagażu i kontroli osobistej, po 8, w obydwie strony stanowisk kontroli straży granicznej, 10 gete-ów, które będą prowadziły do pirsu przy którym pasażerowie będą wsiadać do samolotów. Przylatujący do Radomia pasażerowie będą mieć do dyspozycji 3 karuzele bagażowe.