Powiat Radomski został zaopatrzony w trzy nowe urządzenia do dezynfekcji rąk. Darowiznę przekazał dziś przed budynkiem Starostwa Powiatowego radomski przedsiębiorca Mariusz Strzecha. Urządzenia trafią do Starostwa w Radomiu, Szpitala w Iłży oraz do gminy Kowala.
-Chodzi przede wszystkim o to, abyśmy my w powiecie radomskim w naszych miejscach publicznych takich jak Urząd Starostwa Powiatu Radomskiego, szpitale, abyśmy my takie urządzenia mogli zastosować i mam tutaj deklarację pana prezesa, że dostaniemy takie urządzenia w prezencie. One są myślę bardzo, po pierwsze, praktyczne, po drugie trwałe, odporne i funkcjonalne.- wymieniał Waldemar Trelka, starosta powiatu radomskiego.
Genialny w swej prostocie wynalazek nie ma jeszcze odpowiednika na rynku zarówno polskim jak i europejskim.
-Nie przypadkowo przekazujemy w te miejsca pierwsze egzemplarze produkcyjne, już nie prototypowe produktu medycznego, bo produkt został zarejestrowany w urzędzie jako produkt medyczny do walki z koronawirusem. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w Europie. Posiadamy na to kilka zgłoszeń patentowych, więc zadbaliśmy też o własność intelektualną bo podobnego rozwiązania nie ma.- zapewniał Mariusz Strzecha, producent urządzenia.
Zgodnie z zamysłem producentów urządzenie może się znaleźć w dowolnym miejscu w przestrzeni publicznej.
-Zależało nam na tym, żeby można było w przestrzeni publicznej, bez potrzeby dostępu prądu, na przystanku autobusowym, w parku dla dzieci, przed bankomatem, na ulicy, wszędzie w sposób łatwy i dostępny ogólnie zdezynfekować sobie dłonie. Zrodził się taki pomysł w Zielonej Górze, trafił on do Radomia, wspólnie go zrealizowaliśmy i chcieliśmy też tym projektem też odpalić kampanię „Dotykasz – Dezynfekuj”, tak żeby zwiększyć świadomość społeczną.- zapowiedział Mariusz Strzecha.
Przełomowy jest sposób i prostota z jaką każdy użytkownik będzie mógł dokonać dezynfekcji rąk.
-W jednym z supermarketów radomskich postawiliśmy to podczas kręcenia nagrania obok bankomatu. Podeszła starsza pani i mówi czy może wypłacić pieniądze. Tak, wypłaciła pieniądze i bez słowa się odwróciła i zdezynfekowała sobie ręce. Ja miałem łzy w oczach bo nikt nie musiał mówić instrukcji. Pani podeszła i zdezynfekowała ręce. Dlatego uważa, że to jest potrzebne i to jest na ten moment jedna z ważniejszych rzeczy w profilaktyce dla ludzi w walce z koronawirusem.- mówił producent urządzenia.
Pierwsze trzy egzemplarze trafiły do powiatu radomskiego. W całym regionie już w przyszłym tygodniu zamontowanych zostanie około 50 takich urządzeń.