Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zapewnił niezbędne wsparcie dla zmagającego się z epidemią koronawirusa szpitala na radomskim Józefowie. O akcji poinformował wicemarszałek województwa Rafał Rajkowski.
-Zostało dostarczone 5000 maseczek z filtrem FFP 3 i FFP2, tych, które są najbardziej pożądane przez personel medyczny. Urząd Marszałkowski również zamówił 5 respiratorów i 7 aparatów do dezynfekcji, które już na dniach będą w szpitalu, oraz dostarczył dwie palety płynów do dezynfekcji, które już są w szpitalu. Także to nabiera dużego tempa dostaw. Myślę, że jeszcze dzisiaj dodatkowo 500 kombinezonów ochronnych dotrze do szpitala.- mówił Rafał Rajkowski.
Planowane są także kolejne dostawy, aby placówka nie borykała się już z problemem braku zaopatrzenia.
-Jesteśmy przed również dużymi zakupami jeżeli chodzi o zamówienie z Chin, gdzie samoloty mają nam dostarczyć towar, także tu jestem spokojny, że ta sytuacja potrzeb szpitala będzie zabezpieczona. Jednocześnie też zadeklarowaliśmy, że jeśli jest taka potrzeba sfinansujemy zakup analizatora do testów na obecność koronawirusa. Również szpital złożył zapotrzebowanie, to o którym mówiłem a więc respiratorów i aparatów do dezynfekcji, dekontaminacji. Więc to wszystko, co potrzebuje tak naprawdę szpital dostarczamy.-
Samorząd Województwa Mazowieckiego poinformował też o przekierowaniu kolejnych środków unijnych na potrzeby służb medycznych.
Marta Milewska rzecznik Urzędu Marszałkowskiego
-W ramach naszego projektu na 30 milionów złotych będą mogły zostać przede wszystkim pokryte koszty osobowe, a zatem wszystkie te koszty na przykład związane z wynagrodzeniami, nadgodzinami czy zatrudnieniem dodatkowego personelu, który będzie zajmował się odkażaniem karetek. Sfinansowane mogą zostać także np. posiłki, czy też dojazdy czy tymczasowe miejsca pobytu dla tych pracowników, którzy (cięcie) nie mogą wrócić do swoich domów, żeby nie zarażać na zakażenie mieszkających tam członków rodziny.
Kwota zamówienia zrealizowanego przez Urząd Marszałkowski dla Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego opiewa na 700 tysięcy złotych. Szpital wciąż czeka także na dostawę z Ministerstwa Zdrowia.