Trwający stan pandemii koronawirusa praktycznie z dnia na dzień zamroził ruch lotniczy w Europie. Porty Lotnicze i przewoźnicy notują rekordowe straty. Jak ta sytuacja wpłynie na lotnisko w Radomiu, zapytaliśmy eksperta ekonomistę, dr Artura Bartoszewicza.
-Polska jako jeden z niewielu krajów nie zablokowała placów budowy, czyli procesy budowlane się toczą i teraz zagrożenia epidemicznego tak znaczącego nie ma. te branże potrafiły dosyć szybko się dostosować i dostosowują się dalej, spełniając wymagania wynikające z wyników prawa, a tym samym organizacja placu budowy, czy też budowa i poszerzenie drogi startowej jest realizowana i zrealizowana zgodnie z terminem.- poinformował pracownik naukowy SGH w Warszawie.
Radomskie lotnisko nie jest objęte wsparciem, przewidzianym w tak zwanej Tarczy Antykryzysowej. Zdaniem Artura Bartoszewicza nie stanowi to jednak przeszkody w perspektywie działania portu lotniczego na Sadkowie. Analizy wykazują bowiem, że rynek lotniczy poradzi sobie z kryzysem w 2022 roku, czyli własnie wtedy, kiedy planowane jest uruchomienie pierwszych lotów z Radomia.
-Gdy rynek lotniczy zostanie odbudowany w 2022 roku wtedy również ruszy lotnisko Chopina i okaże się, że ta nadwyżka osób na lotnisku Chopina zostanie relokowana do lotniska Radom, więc z punktu widzenia Radomia nadal wszystko wskazuje na sukces logiki, która była przedstawiana od początku.- mówił Artur Bartoszewicz.
Na korzyść radomskiego lotniska mogą też działać problemy konkurencyjnych portów lotniczych, spowodowane obecnym kryzysem w branży.
-Część lotnisk, szczególnie tych lotnisk regionalnych, samorządowych, będzie miało ogromny problem w funkcjonowaniu przez najbliższy rok, półtora do dwóch lat, dlatego, że one były bardzo zależne od sytuacji samorządów. Samorządy de facto trzymały na kroplówce część lotnisk. Przykładem jest lotnisko Modlin. Więc są takie lotniska, które najprawdopodobniej upadną. Z logiką ekonomiczną nie ma co walczyć, im mniej konkurentów tym lepiej dla Radomia- zaznaczył nasz ekspert.
Dodatkowym atutem lotniska im. Bohaterów Radomskiego Czerwca ma być partnerstwo z największym portem lotniczym w kraju.
-Radom ma w partnerstwie największe lotnisko, najsilniejsze lotnisko, operatora strategicznego jakim jest port lotniczy Chopin i to jest ogromna szansa, ja od początku mówiłem, że to jest koniec zabawy w lotnisko w Radomiu. To jest nareszcie traktowanie tego jako normalny biznes z partnerem biznesowym, który rozumie sektor.- powiedział dr Artur Bartoszewicz.
Obecnie na Sadkowie trwa planowane wydłużenie pasa startowego oraz budowa terminala pasażerskiego. Te prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.