Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu otrzymał nowoczesne urządzenie, które dezynfekuje i sterylizuje pomieszczenia. Proces dezynfekcji trwa kilkanaście minut. Urządzenie działa na zasadzie emisji światła ultrafioletowego.
-Urządzenie szybkie, niestety drogie w zakupie i za to podwójnie dziękujemy, że możemy już nie wydając pieniędzy jako szpital z niego skorzystać. Potrzebujemy ciągłej, systematycznej sterylizacji powierzchni, nie tylko w czasie epidemii czy w czasie zakażeń wewnątrzszpitalnych, ale potrzebujemy go praktycznie dzień w dzień, bo sytuacje zagrożeń bakteriami czy wirusami w szpitalu są powszechnością.- tłumaczył Tomasz Skura, prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.
Urządzenie składa się z 17 lamp, które emitują światło ultrafioletowe a przez to usuwają wszelkie drobnoustroje z powietrza oraz powierzchni w pomieszczeniu.
-Jest to metoda stara, ale okazało się, że w dobie kiedy mamy do czynienia z pandemią koronawirusa jest to metoda, która wraca do łask i jest to metoda szczególnie przydatna. Dzięki tym urządzeniom będziemy mogli skutecznie, w krótkim czasie dekontaminować pomieszczenia, żeby nie były zablokowane do robienia całkowitej dezynfekcji jeżeli przebywał tam akurat ktoś zainfekowany, w naszym przypadku pacjent.- mówił Adam Kobayashi, kierownik oddziału neurologii.
Zastosowanie urządzenia znacznie przyspieszy proces dekontaminacji oddziałów szpitala.
-W momencie kiedy taki pacjent do nas trafi możemy tego pacjenta bezpiecznie transportować na oddział zakaźny, bądź też do szpitala jednoimiennego a w tym czasie też zrobić dezynfekcję gdyż przy tradycyjnie stosowanych metodach, które do tej pory stosujemy trwa to , już z własnych doświadczeń wiemy, że czyszczenie takiego oddziału to jest to kilka dni a tutaj jesteśmy w stanie to zrobić w ciągu kilku godzin.- zaznaczył Adam Kobayashi.
Sprzęt szpitalowi podarowała fundacja „Lepsza Jakość Życia”. Koszt jednego urządzenia to niemal 25 tys. zł.