Obraz Jacka Malczewskiego pt. „Przy fortepianie” z 1877 roku, który zaginął w okresie wojennym, został niedawno odkryty na nowo. Jak się okazuje, swój udział w odnalezieniu cennego dzieła miała Paulina Szymalak-Bugajska, kustosz radomskiego muzeum im. Jacka Malczewskiego.
-Zgłosiła się do nas galeria londyńska, z prośbą o identyfikację, o potwierdzenie autorstwa Jacka Malczewskiego, oraz o kilka słów komentarza do samej sceny, kompozycji ikonografii przedstawionego obrazu, no i przyznam, że to był ogromny szok i niedowierzanie, ponieważ uświadomiłam sobie, że najprawdopodobniej mam do czynienia z zagubioną stratą wojenną, z obrazem Jacka Malczewskiego, o którym od lat nic nie wiedzieliśmy.- opisywała Paulina Szymalak-Bugajska.
Kolejnym cennym dziełem radomskiego artysty, o którym było ostatnio głośno, jest „Wizja Ezechiela” z 1917 roku. Obraz, który od niedawna można podziwiać na ekspozycji w Radomiu, należy do tzw. patriotycznej fali malarstwa Jacka Malczewskiego i przedstawia biblijnego proroka, ożywiającego naród izraelski.
-Są to oczywiście w naturalny sposób analogie do odrodzenia Polski niepodległej. Pamiętajmy, że jest to 1917 rok, w związku z tym równolegle oczywiście trwa I Wojna Światowa i jednocześnie nadzieje polskiego społeczeństwa na odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli, podzielenia między trzema zaborami powracają ze zdwojoną siłą i oczywiście to widać w twórczości Jacka Malczewskiego.- podkreślała kustosz muzeum.
Dobrą informacją dla zwiedzających muzeum jest także pojawienie się na otwartym niedawno dziedzińcu, pięciu tablic informacyjnych, z których można dowiedzieć się wiele o historii tego miejsca.
-Czekamy jeszcze na szóstą tablicę, która będzie opowiadać o przyrodzie i roślinach znajdujących się na naszym dziedzińcu, także mam nadzieję, że ta ścieżka edukacyjna, będzie stanowić ciekawą propozycję dla naszych zwiedzających, którzy samodzielnie będą się mogli zapoznać i z historią naszego budynku i z zabytkami naszego miasta.- mówiła Ilona Pulnar-Ferdjani, kierownik Działu Oświatowego muzeum.
Muzeum im. Jacka Malczewskiego będzie w najbliższej przyszłości starało się o pozyskanie obrazu „Przy fortepianie” na potrzeby ekspozycji dzieł swojego patrona.