Grupa Enea, jeden z największych dostawców energii w Polsce, powołuje do życia nową spółkę. Zajmująca się odnawialnymi źródłami energii Enea Nowa Energia będzie miała siedzibę w Radomiu. Utworzenie nowej spółki wpisuje się w trwający na całym świecie proces transformacji energetyki.
-Nasz udział segmentu OZE do 2025 roku powinien osiągnąć poziom blisko 22% a 33% w ciągu najbliższych 10 lat. Żeby to osiągnąć musimy mieć odrębną, wyspecjalizowaną jednostkę, która będzie się zajmować tylko tym i będzie tylko temu dedykowana.- mówił Paweł Szczeszek, prezes zarządu ENEA SA.
Obecny podczas konferencji przewodniczący sejmowej Komisji do spraw Energetyki i Skarbu Państwa podkreślał zasadność utworzenia nowego oddziału, dedykowanego jedynie odnawialnym źródłom energii.
-Jest to z jednej strony wyzwanie unowocześnienia naszej gospodarki, energetyki, z drugiej strony też to, o czym cały świat dzisiaj mówi, ochrona klimatu, ochrona naszej planety, a jednocześnie zachowanie jej dla przyszłych pokoleń no i spowodowanie, że energia będzie wytwarzana w sposób taki, który nie szkodzi środowisku.- podkreślił Marek Suski.
Poseł zwrócił też uwagę na konieczność zwracania się ku nowym źródłom energii.
-Niestety zasobów ropy w Polsce prawie nie mamy, gazu mamy niewiele, wystarcza to na pokrycie może dwudziestu paru procent naszego zapotrzebowania, stąd też niezwykła potrzeba inwestowania w nowoczesne, odnawialne źródła energii.- powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Jak zaznacza prezes nowo powstałej spółki, Enea Nowa Energia to także odpowiedź na zainteresowanie odbiorców.
-Jest to odpowiedź na oczekiwania zwykłych odbiorców końcowych energii elektrycznej. Bardzo dużo podmiotów prawa handlowego, jak i osób fizycznych, zwraca się do grupy Enea, że chcieliby być odbiorcami końcowymi prądu wyprodukowanego z odnawialnych źródeł energii.- mówił Tomasz Siwak, prezes Enea Nowa Energia.
Nowa spółka dołączy do Izby Przemysłowo Handlowej Ziemi Radomskiej. Ma to przynieść korzyści nie tylko dla Izby ale i regionu.
-Izba na pewno dużo skorzysta z tego tytułu, ale myślę że sam Radom również skorzysta i zapowiedzi nowego prezesa o tym, że będzie współpraca zarówno z Uniwersytetem, ale też szkołami średnimi, bo proszę też pamiętać, że naszym sztandarowym programem jest kształcenie dualne i nie wykluczam, że w przyszłości będziemy może chcieli uruchomić właśnie klasy dualne, pod kątem energetyki.- spekulował Łukasz Białczak, prezes Izby Przemysłowo Handlowej Ziemi Radomskiej.
Enea Nowa Energia zapowiada ścisłą współpracę z Instytutem Technologii Eksploatacji. Będzie ona służyła unowocześnieniu technik wytwarzania energii ale nie tylko.
-My skupialiśmy się głównie na fotowoltaice, natomiast to o czym mówiliśmy tutaj przed chwilą w kuluarach to jest kwestia magazynowania energii, różnych rodzajów magazynowania. Energię nie tylko trzeba wyprodukować ale i zmagazynować. Główny problem z fotowoltaiką jest taki, że ta energia jest wytwarzana nie wtedy kiedy my jej najbardziej potrzebujemy. W związku z tym trzeba tę energię w jakiś sposób zmagazynować.- tłumaczył Jakub Gadek, dyrektor Instytutu Technologii Eksploatacji.
Spółka może rozpocząć działalność już w styczniu. Zdaniem prezesa Tomasza Siwaka w przedsiębiorstwie znajdzie pracę ponad setka osób.