Zakup wozów strażackich, rozbudowa bazy sportowej, ochrona powietrza i aktywizacja działkowców. Pieniądze na te wszystkie cele otrzymały dziś gminy i powiaty z regionu radomskiego od samorządu województwa mazowieckiego.
-Ja bardzo sobie chwalę fakt, że kilka lat temu wprowadziliśmy te instrumenty wsparcia, bo one są oczekiwane przez samorządowców, którzy dzisiaj nie mają żadnych możliwości sięgania po środki tak na prawdę w programach rządowych, a jedynie mają obietnice jakichś czeków bez pokrycia. Natomiast my to wszystko co podpisujemy to oczywiście robimy w formule prawnej, uchwalone przez sejmik, zatwierdzone przez zarząd województwa.- mówił Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
Wsparcie otrzymało ponad 20 gmin, miast i powiatów naszego regionu. Wicemarszałek województwa podkreślił, że przy dzieleniu środków Urząd Marszałkowski patrzy na potrzeby mieszkańców, a nie przynależność partyjną władz samorządowych.
-Nie staramy się dzielić ludzi na tych lepszy i gorszych, na pierwszego, drugiego, trzeciego sortu. Staramy się dzielić równomiernie, staramy się na zasadzie wsparcia, dobrej współpracy z samorządami wspierać te samorządy, liczy się dobry pomysł, bo to są mieszkańcy danego subregionu, w tym przypadku subregionu radomskiego, którzy czekają na te inwestycje. Myślę, że samorządowcy bardzo cenią wsparcie samorządu województwa mazowieckiego.- powiedział wicemarszałek województwa.
Projekt dotyczący czystego powietrza zakłada dofinansowanie przeznaczone na inwentaryzację źródeł ciepła. Jednym z beneficjentów jest miasto Białobrzegi.
-Takim pierwszym krokiem, który zrobiliśmy to był w ogóle monitoring jakości powietrza i okazuje się, że niestety zimą to powietrze jest słabej jakości po prostu i stąd dzisiejszy krok i stąd pewnie kolejne kroki, żeby tą jakość powietrza poprawić.- zapowiadał Adam Bolek, burmistrz Białobrzegów.
Także wójt gminy Rzeczniów zaznacza, że wsparta kwotą 53 tysięcy złotych inwentaryzacja jest jedynie etapem w procesie wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne.
-Przez taki właśnie program, który będzie pokazywał nam jakie są ilości tych źródeł w naszej gminie, przy kolejnych też programach, które w tej chwili już realizujemy, czyli gazyfikacja gminy Rzeczniów, gdzie będzie możliwość przyłączenia do nowej sieci gazowej naszych mieszkańców, jest szansa by te właśnie źródła ciepła, które są przestarzałe, które zinwentaryzujemy w tym momencie, później w przyszłości je wymienić.- mówił Karol Burek, wójt gminy Rzeczniów.
Miasto i gmina Szydłowiec już realizuje program wymiany przestarzałych pieców, tak aby poprawić jakość powietrza a w efekcie życia lokalnej społeczności.
-My realizujemy dwa bardzo duże programy, jeden na 1,8 miliona, drugi na ponad 2 miliony, również ze środków województwa mazowieckiego w tej chwili w Szydłowcu, także wymieniamy te źródła ciepła, ale myślę że w przyszłości ten dokument będzie niezbędny, aby po takie środki sięgać, a zapotrzebowanie jak najbardziej jest, więc kolejny krok w tym kierunku, żeby pozyskiwać następne środki dla gminy Szydłowiec.- podkreślił Artur Ludew, burmistrz Szydłowca.
Szydłowiec jest także beneficjentem kolejnego programu Urzędu Marszałkowskiego.
-Wspieramy naszych działkowców, więc tutaj korzystamy również ze środków pana marszałka, jest to naprawdę bardzo oczekiwany, mały grant, ale bardzo cieszy działkowców, ponieważ to są osoby, które bardzo angażują się w swoje działeczki. Dbają o nie i każda złotówka pozyskana na ten cel jest dla nich niezwykle ważna.- zaznacza Artur Ludew.
Jak deklarują radni województwa, wszelkie projekty służące poprawie warunków życia mieszkańców Mazowsza mogą liczyć na ich poparcie.
-Chcemy by Mazowsze było czyste, chcemy by mieszkańcy czuli się bezpiecznie, bo to jest bardzo istotne. Wiemy doskonale, że szczególnie Warszawa i większe miasta mają problemy z tym czystym powietrzem i tutaj te projekty są bardzo ważne dla naszego samorządu.- zapewnił Leszek Przybytniak, radny sejmiku województwa.
W sumie Urząd Marszałkowski przekazał dziś samorządom z naszego regionu ponad 5 milionów złotych.