Wczoraj informowaliśmy o ogłoszeniu wyników głosowania w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Jeśli chodzi o pulę podregionalną nie miał sobie równych projekt organizacji mini ogrodu botanicznego na terenie Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Pomysłodawcą projektu jest Marek Słupek, pracownik działu przyrodniczego muzeum.
-Myślę, że takim najbardziej istotnym, ciekawym elementem będzie przestrzeń zwana mini-wirydarzem. Jest to nawiązanie do średniowiecznych założeń ogrodowych w zgromadzeniach klasztornych, jakie na przestrzeni wieków były realizowane, natomiast jeśli chodzi o budynek muzealny jest to nawiązanie po prostu do historii Kolegium Ojców Pijarów i do historii miejsca właśnie.- opisuje Marek Słupek, pomysłodawca projektu.
Wirydarz, czyli umieszczony wewnątrz murów klasztornych ogród, był nieodłącznym elementem w siedzibach wielu średniowiecznych zgromadzeń zakonnych.
-W ramach mini-wirydarza będzie zainstalowany niewielkich rozmiarów zegar słoneczny, natomiast tłem do tego miejsca będzie dosyć ciekawy rodzaj fontanny, typu deszczownica. Mianowicie będzie to ściana wody, ściana padającego deszczu, oczywiście wywołanego w sposób sztuczny, podświetlanego zmiennymi kolorami poprzez towarzyszące tej fontannie światła.- mówił Marek Słupek.
Niemal pół miliona złotych przeznaczonych na realizację projektu pozwoli jednak także na wzbogacenie tutejszej flory.
-Nie zabraknie oczywiście nowych nasadzeń, nowych ciekawych, egzotycznych typu: miłorząb dwuklapowy, być może uda się tutaj zaaklimatyzować np. kasztan jadalny i wzbogacimy również tą przestrzeń i elementy ścian wewnętrznych dziedzińca o nowe ciekawe gatunki pnącza, np. milin amerykański czy też normalny bluszcz.- wymieniał pomysłodawca projektu.
Realizacja projektu planowana jest na drugą połowę przyszłego roku. Zwiedzający będą mogli podziwiać efekty już wiosną 2022 roku.