Przed tygodniem na naszej antenie ukazał się materiał dotyczący problemów mieszkańców z Radomską Spółdzielnią Mieszkaniową. 9 lutego na konferencji z udziałem mediów jednym z wielu tematów było, jak twierdzili przedstawiciele mieszkańców, bezpodstawne zwolnienie zarządu RSM.
– Jak został zwolniony karnie, karnie podkreślam, zupełnie bezpodstawnie zarząd, że bezpodstawnie to świadczy o tym to, że były dwie opinie prawników, że nie mogą tego zrobić. Był bardzo dobry audyt, który stwierdzał zarządzanie przez panią prezes Wielgosik – mówi Małgorzata Pólbratek, radna miasta Radomia.
10 dni później na zaproszenie Radomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej lokalne media uczestniczyły w spotkaniu prasowym z prezesem zarządu Pawłem Gregorkiem oraz wiceprezesem technicznym RSM Adamem Serafinem. Celem spotkania było sprostowanie słów między innymi radnej rady miasta Małgorzaty Półbratek.
– Otóż jesteśmy w posiadaniu proszę państwa opinii prawnej pana mecenasa Fijałkowskiego, który reprezentował poprzednią obsługę prawną, gdy pani Wielgosik i pan Kaczmarski reprezentowali dwuosobowy zarząd i z tej opinii prawnej jednoznacznie wynika, tu zacytuje: „dotychczasowy zarząd RSM w osobach pani prezes Elżbiety Wielgosik i wiceprezesa Huberta Kaczmarskiego został odwołany zgodnie z przepisami prawa spółdzielczego i zgodnie ze statutem RSM – wyjaśnia Paweł Gregorek, prezes zarządu RSM.
Opinia prawna została napisana w październiku 2018 roku, w momencie, w którym odwołany został poprzedni zarząd, a według prezesa, rada nadzorcza miała poważne podstawy by ten zarząd odwołać.
Kolejną sprawą poruszoną na obu konferencjach był podział spółdzielni.
– Walne zgromadzenie podjęło uchwałę zobowiązującą do podziału spółdzielni, bo taki wniosek padł od mieszkańców Gołębiowa, że ten podział dokona zarząd w osobach pani Wielgosik i pana Kaczmarskiego. Niemniej jednak to też, przez tą obecną radę nadzorczą nie zostało uhonorowane – mówi Alicja Parszewska, mieszkanka osiedla.
Prezes spółdzielni potwierdza, że taka uchwała intencyjna została podjęta, a poprzedni zarząd miał czas do 6 miesięcy, żeby tę uchwałę intencyjną wypełnić.
– Ta uchwała intencyjna przez poprzedni zarząd w terminie do 6 miesięcy nie została wypełniona. Natomiast proszę państwa trzeba jednocześnie dodać i to jest stanowisko nasze jako zarządu i obecnej obsługi prawnej RSM – nie było podstawy prawnej do tego, abyśmy my, jako nowy zarząd mieli się tym tematem nadal zajmować – wyjaśnia Paweł Gregorek.
Prezes Paweł Gregorek informuje, że na ten moment nie ma podstawy prawnej do wydzielenia osiedla Gołębiów I z zasobów RSM, ponieważ nie zostały spełnione wszystkie warunki, co potwierdziła pisemnie Zastępca Dyrektora Ministra Finansów Inwestycji i Rozwoju, Eliza Chojnicka.
Jedna z mieszkanek osiedla, podczas konferencji 9 lutego wysnuła stwierdzenie, że plan remontowy powinien być zatwierdzany przez Walne Zgromadzenie.
– Plan remontowy z roku poprzedniego na następny powinien być zatwierdzany przez Walne Zgromadzenie. Zaciąganie kredytów i innych zobowiązań finansowych powinno być zatwierdzone przez mieszkańców czyli przez Walne Zgromadzenie. Walnego zgromadzenia nie było, czyli żaden plan remontowy, termomodernizacji i innych rzeczy nie został zatwierdzony przez Walne Zgromadzenie – dodaje jedna z mieszkanek osiedla.
I także tu, według Pawła Gregorka, uczestniczy konferencji rozmijają się z prawdą.
– Plan remontowy zatwierdza Walne Zgromadzenie. Jest to nieznajomość prawa spółdzielczego, elementarna nieznajomość prawa spółdzielczego. Otóż plan remontowy to jest kompetencja rady nadzorczej i taki plan za 2020 rok mieliśmy zatwierdzony uchwałą rady nadzorczej, jak i teraz nowy plan na 2021 rok również już mamy zatwierdzony uchwałą rady nadzorczej i też już działamy ogłaszamy pierwsze przetargi – wyjaśnia prezes.
O tym, że mieszkańcy mają problemy z przeciekającym dachem informowaliśmy państwa w październiku. Według mieszkańców, to spora udręka.
– Dlaczego w budynku przy Andersa 2 leje się woda z góry, dach przecieka od paru lat piszemy petycje różne inne rzeczy do spółdzielni. Spółdzielnia proponowała nam zrobienie chodnika i balkonów i termomodernizacje, gdzie podstawowym przede wszystkim, podstawową potrzebą budynku jest dach prawda? Zrobili nam chodnik przed blokiem, mimo że mieszkańcy napisali petycje do spółdzielni, że nie zgadzamy się na żaden chodnik – słyszymy.
Problem zalewania mieszkań będziemy omawiać szerzej w kolejnym materiale. Prezes Techniczny przedstawił prośbę mieszkańców Andersa 2 o ułożenie tam kostki brukowej.
– Padły zarzuty, że spółdzielnia robiła nie mając zgody mieszkańców, aprobaty mieszkańców. Proszę tu jest mieszkańcy bloku Andersa 2 do zarządu RSM pismo z 23 lipca prośba o ułożenie kostki brukowej chodnika oraz parkingu przed blokiem Andersa 2. Proszę państwu tu są te wszystkie podpisy, jest ich w sumie 60 na 90 mieszkań – mówi Adam Serafin prezes techniczny RSM.
Pod artykułem „Problemy mieszkańców z Radomską Spółdzielnią Mieszkaniową” na naszym profilu Facebookowym pojawiły się komentarze mieszkańców, w tym również negatywne odnoszące się do działalności spółdzielni. Odpowiedź zarządu w tej sprawie opublikujemy niebawem.