Wysokość emerytury z ZUS zależy od naszych decyzji podejmowanych przez cały okres aktywności zawodowej. Rekordzista radomskiego oddziału ZUS pobiera emeryturę w wysokości ponad 14 tys. zł.
– Takie rekordy emerytalne to efekt wielu lat pracy. W trakcie tych lat odkłada się składki zazwyczaj dużo wyższe niż te, które odprowadzone są na przykład od wysokości minimalnego wynagrodzenia, albo też od minimalnych składek opłaconych przez przedsiębiorców. Lata pracy są tutaj kluczowe. Dłuższa praca oznacza więcej składek płaconych do systemu, przez to zgromadzony kapitał emerytalny będzie podlegał dodatkowym waloryzacjom – mówi Piotr Olewiński, regionalny rzecznik ZUS.
Im dłużej pracujemy, tym bardziej nam się to opłaca. Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy z wnioskiem, to świadczenie będzie wyższe. Rok dodatkowej pracy zwiększa je przeciętnie aż od 8-10%.
– Do tego trzeba pamiętać, że ta uzyskana kwota zostanie podzielona na mniejszą liczbę miesięcy, tzw. średniego dalszego trwania życia, dzięki temu nasza emerytura może być dużo wyższa – dodaje.
Przed złożeniem wniosku o emeryturę zawsze warto porozmawiać z doradcą emerytalnym z ZUS. Jego pomoc może okazać się nieoceniona, ponieważ wyliczy on na naszą prośbę prognozę przyszłego świadczenia w różnych wariantach momentu zakończenia aktywności zawodowej.