Bezzałogowy statek powietrzny policji w rękach funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Wszystko po to, by poprawić bezpieczeństwo w mieście.
– Potocznie używamy nazewnictwa jako dron, znajduje się na wyposażeniu KWP zs. w Radomiu. Mamy przeszkolonych 4 operatorów i obserwatorów: dwóch z wydziału ruchu drogowego i dwóch z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu – tłumaczy podinsp. Krzysztof Bielecki Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego
Dron będzie służył policjantom do patrolowania ulic na terenie garnizonu mazowieckiego. Do poprawnej obsługi statku potrzebna jest para: obserwator i operator. Współpracują oni z patrolami. Jeśli obserwator ujawni wykroczenie, komunikuje się z gotową do interwencji jednostką.
– Zanim wystartujemy dronem, musimy mieć zgodę Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej na to, by dron był użyty w powietrzu do działań. Ze względu na to, że Radom działa w strefie lotniska Sadków. Za każdym razem musimy oczywiście też prosić o zgodę wieże kontroli lotów, więc zanim dokonamy zgłoszenia takich misji, musimy niestety ale dopełnić procedur i obowiązków, które na nas ciążą, jako operatorów drona – mówi mł. asp. Marcin Sawicki, Wydział Ruchu Drogowego KWP zs. w Radomiu
Jeśli zatrzymany kierowca ma wątpliwości, co do popełnionego wykroczenia, ma możliwość obejrzeć materiał nagrany z drona.
– Z naszych obserwacji tutaj podczas prób lotów i szkolenia, możemy powiedzieć, że spokojnie z odległości 800m do kilometra jesteśmy w stanie odczytać nawet numery rejestracyjne z naklejek kontrolnych przyklejonych na szybach czołowych. Bardzo często widzimy różnego rodzaju wykroczenia popełniane przez kierowców w trakcie jazdy, czyli niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa czy korzystanie z telefonu komórkowego – dodaje sterujący dronem.
Jednak sprzęt nie jest przystosowany do pracy w każdych warunkach atmosferycznych. Nie poleci podczas deszczu czy przy silnym wietrze.
– Nowoczesna technika, czyli drony, wideo rejestratory, laserowe mierniki prędkości nie zastąpią zdrowego rozsądku i przestrzegania elementarnych zasad przepisów ruchu drogowego. Wzajemny szacunek i odpowiedzialność wszystkich uczestników ruchu drogowego, to gwarancja, że nie będzie dochodziło do tragedii na naszych drogach – dodaje naczelnik „Drogówki”.
Już od kilku dni radomscy policjanci korzystają z możliwości kontrolowania ulic za pomocą drona.